Notowania

finanse
13.05.2016 12:44

Bank Handlowy liczy na lepszy zysk netto w kolejnych kwartałach i 2-cyfrowe ROE

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 13.05.2016 (ISBnews) - Zysk netto Banku Handlowego w kolejnych kwartałach tego roku może być wyższy niż w I kwartale br., w którym bank wypracował 104,37 mln zł zysku. Bank nie spodziewa się w kolejnych kwartałach silnego spadku z działalności skarbcowej, jaki zanotował w I kw. br.  Również zwrot z kapitałów (ROE) powinien poprawić się do końca roku - niewykluczone, że do poziomu dwucyfrowego, poinformował prezes Sławomir Sikora.

"Zysk Citi Handlowego w kolejnych kwartałach może być wyższy w porównaniu do I kwartału tego roku" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

Prezes poinformował, że co do wyników za I kw. ma "mieszane odczucia". "Głównie dlatego, że wyniki finansowe są gorsze niż moje wrażenie z punku widzenia rozwoju biznesu. Od strony biznesowej ten rok układa się dobrze. Mamy natomiast do czynienia z nową rzeczywistością w sektorze bankowym" - powiedział Sikora.

W I kw. wynik na działalności skarbcowej Banku Handlowego spadł o 77% w skali roku do 44 mln zł w I kw.

"Inne postrzeganie Polski i zmiana ratingu wpłynęły niewątpliwie na istotny spadek na działalności na rynkach finansowych. Nie spodziewam się, aby to się jeszcze powtórzyło w tym roku" - powiedział prezes.

Przychody spadły o 24% w skali roku do 449 mln zł, w tym przychody z rynków finansowych zmniejszyły się do 134 mln zł w I kw.br. wobec 283 mln zł rok wcześniej. Przychody klientowskie wzrosły do 315 mln zł wobec 308 mln zł rok wcześniej.

Ten rok bank powinien zakończyć niższymi kosztami niż zanotowane w 2015 rok.

"Ten rok w Citi Handlowym pokaże, że jesteśmy w stanie poprzez digitalizację, zmianę struktur pokazywać niższe koszty. Wyłączam z tego inwestycje. Koszty operacyjne muszą w bankowości spadać i ja się zobowiązuję, że w Citi Handlowym będą spadać. To będzie kolejny rok, w którym będziemy poprawiać rentowność" - wskazał prezes.

Prezes poinformował, że celem banku jest osiąganie 2-cyfrowego zwrotu z kapitałów (ROE). W całym roku ROE Banku Handlowego powinno być lepsze niż  w I kw., w którym wyniosło 8,2% wobec 6,3% rok wcześniej.

"Dla Citi Handlowego to jest możliwe do osiągnięcia, ale uważam, że dla sektora nie. Na pewno chcielibyśmy poruszać się na tym poziomie, ale nie mogę zapewnić, czy to się uda w tym roku. Jeżeli chodzi o ten rok, to spodziewam się, że I kw. był najtrudniejszy"- podkreślił Sikora.

Bank Handlowy odnotował 104,37 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2016 r. wobec 217,04 mln zł zysku rok wcześniej.

W 2015 roku koszty działania i ogólnego zarządu oraz amortyzacji wyniosły 1,28 mld zł i były wyższe o 0,3% w skali roku. Jednocześnie w IV kw. ub.r. bank dokonał dodatkowej opłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), przeznaczonej na wypłatę środków gwarantowanych deponentom SK Banku w wysokości 63,6 mln zł. Po wyłączeniu wpływu tej opłaty, spadek kosztów w porównaniu do 2014 roku wyniósł 59,2 mln zł (tj. 4,6%). Bank odnotował także niższe koszty pracownicze o 14,2 mln zł (tj. 2,5%) w efekcie zmniejszenia zatrudnienia.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.

 

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz