Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bardzo dobre wyniki TP SA

0
Podziel się:

Rynek oczekuje rekordowego zysku netto TP SA w 2004 roku 2,1-2,2 mld zł po wynikach za III kwartał, kiedy zysk netto spółki według MSR wzrósł do 596 mln zł z 445 mln zł rok wcześniej i był wyższy od 559,2 mln zł konsensusu.

Narastająco po 9 miesiącach zysk netto TPSA według MSR wyniósł 1,73 mld zł, gdy prognozy większości domów maklerskich na cały rok były do tej pory w granicach 1,7-1,9 mld zł, co spowoduje prawdopodobnie podniesienie wycen spółki.

"W tym roku TP SA odnotuje na pewno rekordowy wynik netto w granicach 2,1-2,2 mld zł. Rynek oczekiwał zapewne wyniku na poziomie 1,7 mld zł, więc zaczną się na pewno zmiany wycen i ratingów" - powiedział PAP Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Bank Securities.

W całym 2003 roku Grupa TPSA osiągnęła według MSR zysk netto w wysokości 960 mln zł.

W ocenie analityków Telekomunikacja Polska osiągnęła w III kwartale tego roku bardzo dobre wyniki, szczególnie na poziomie zysku netto, na co wpłynęły jednak w dużej mierze czynniki jednorazowe jak korzystne różnice kursowe i sprzedaż we wrześniu udziałów w spółce Eutelsat.

Pod koniec września Telekomunikacja Polska sprzedała ponad 23 mln akcji spółki Eutelsat stanowiących 2,34 proc. głosów na WZA i szacowała, że w wyniku tej transakcji zysk brutto grupy w III kwartale wzrośnie o około 140 mln zł.

TP SA podała, że jej zysk operacyjny według MSR w III kwartale 2004 spadł do 838 mln zł z 899 mln zł rok wcześniej. Konsensus na III kwartał wynosił 886 mln zł.

W raporcie według polskich standardów rachunkowości spółka podała, że jej skonsolidowany zysk netto w III kwartale 2004 roku wzrósł do 639,9 mln zł z 486,7 mln zł rok wcześniej, a narastająco wyniósł 1,791 mld zł wobec 942,5 mln zł po trzech kwartałach ubiegłego roku.

Natomiast jednostkowy zysk netto TP SA wzrósł do 497 mln zł z 385,9 mln zł rok wcześniej, a narastająco wyniósł 1,43 mld zł w porównaniu z 817,5 mln zł po 9 miesiącach 2003 roku.

Według polskich standardów rachunkowości skonsolidowany zysk operacyjny TP SA w III kwartale 2004 roku spadł do 896,4 mln zł, z 968,8 mln zł rok wcześniej. Po trzech kwartałach 2004 zysk operacyjny wyniósł 2,86 mld zł.

Analitycy pozytywnie odbierają również dynamikę wzrostu przychodów TPSA, która przekroczyła oczekiwania rynkowe. Przychody TP SA wzrosły w III kwartale do 4,678 mld zł z 4,563 mld zł w III kwartale ubiegłego roku, czyli o 2,5 proc. Tymczasem konsensus analityków dla przychodów operatora w tym okresie wyniósł 4,58 mld zł.

Jednak według analityków mało realna jest realizacja prognozy TPSA zakładającej wzrost przychodów w bieżącym roku o 2-3 proc.

"Najbardziej cieszy różnica 100 mln zł miedzy konsensusem a rzeczywistymi wynikami jeśli chodzi o przychody. Mało istotne jest to, co zakładała TP SA, ważne jest, w tym wypadku, czego oczekiwał rynek" - powiedział PAP Michał Marczak, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Narastająco po trzech kwartałach przychody TP SA wzrosły do 13,88 mld zł z 13,626 mld zł rok wcześniej, czyli o 1,86 proc.

Grupa TPSA obniżyła w lipcu prognozę wzrostu przychodów w 2004 roku do 2-3 proc. z 3-5 proc. zakładanych wcześniej.

Na lepszą od oczekiwanej skalę dynamikę wzrostu przychodów wpłynęła znaczna liczba przyłączeń do sieci komórkowej oraz mocny wzrost liczby klientów korzystających z dostępu do internetu za pośrednictwem TPSA. Rynek zaskoczył również niewielki spadek przyłączeń do sieci telefonii stacjonarnej.

"Niespodziewanie mała była skala spadku jeśli chodzi o przyłączenia do stacjonarnej sieci telefonicznej, a marże fix-line są wysokie. Bardzo duża była ilość podłączeń do internetu" - powiedział Kaczmarczyk.

Od kilku kwartałów największym powodem obaw analityków związanych w operacjami TP SA była dynamika utraty rynku telefonii stacjonarnej.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)