Notowania

Akcje Bayera poleciały w dół. Sąd każe zapłacić wysokie odszkodowanie

Sama kara nie jest tak wielkim problemem, jak możliwe dalsze konsekwencje. Wyrok otwiera drogę do rozpoznania przeciwko Monsanto i Bayerowi kolejnych blisko 5 tys. podobnych postępowań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN)
Roundup stosowany jest do zwalczania chwastów. Może być też szkodliwy dla ludzi.

Antybohaterem poniedziałkowej sesji na niemieckiej giełdzie jest Bayer. Jego akcje zanurkowały po tym, jak należąca do niego firma Monsanto przegrała przed sądem. Ma zapłacić prawie 290 mln dolarów, a na tym może się nie skończyć.

Niemiecki gigant chemiczny i farmaceutyczny Bayer AG otrzymał silny cios. Wycena rynkowa firmy z dnia na dzień spadła o blisko 10 proc., co przekłada się na około 9 mld euro straty. Wszystko przez należącą do Bayera firmę Monsanto, która będzie musiała zapłacić 289 mln dolarów odszkodowania - donosi agencja Reuters.

Chodzi o wyrok amerykańskiego sądu, który ukarał Monsanto za brak ostrzeżeń, że jeden z jego produktów do zwalczania chwastów marki Roundup może być rakotwórczy.

Sama kara nie jest tak wielkim problemem, jak możliwe dalsze konsekwencje. Wyrok otwiera drogę do rozpoznania przeciwko Monsanto i Bayerowi kolejnych blisko 5 tys. podobnych postępowań.

Ten rak w Polsce zabija 90 proc. chorych

Przedstawiciele Monsanto już zapowiedzieli odwołanie się od wyroku. Twierdzą, że badania naukowców potwierdzają, że środek stosowany w ich produktach - glifosat, wokół którego są największe kontrowersje, jest całkowicie bezpieczny.

Słowa Monsanto to jedno. Z drugiej strony są przykłady ludzi, którzy twierdzą, że przez glifosat są obecnie śmiertelnie chorzy. Zasądzone prawie 290 mln dolarów ma otrzymać Dewayne Johnson, szkolny ogrodnik, który w latach 2012-2015 stosował Roundup Pro i Ranger Pro. Teraz cierpi na chłoniaka nieziarniczego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2015 roku sklasyfikowała glifosat jak potencjalnie rakotwórczy środek. Jednak dwa lata później zupełnie inne wnioski wyciągnęła podobna, amerykańska agencja.

Niektóre kraje na własną rękę wprowadzają przepisy ograniczające sprzedaż produktów chemicznych z glifosatem. Stopniowo wycofywać mają je m.in. Niemcy i Francuzi.

Monsanto jest zupełnie nowym nabytkiem grupy Bayer. W tym roku amerykańska firma znana z produkcji chemii dla rolnictwa została przejęta przez Niemców za 63 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bayer, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2018

HistorykOni mają doświadczenie w truciu. Bayer było częścią karetlu chimcznego IG Farben. Producenta cyklonu B. U Niemców to tradycja chyba taka już jest. … Czytaj całość

13-08-2018

MarcinCiekawe, że tak absurdalnie wielkich odszkodowań sądy w USA nie orzekały gdy była to jeszcze Amerykańska firma. Odszkodowanie liczone w tak grubych … Czytaj całość

14-08-2018

PolakI tak sobie myślę jak by to się odbyło w naszym cebulowym kraju gdzie bezkarny sędzie i prokurator gotowi na dorobienie się wzięli by się za taką … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)