Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP spadł w styczniu, sytuacja na rynku pracy nadal się poprawia

0
Podziel się:
BIEC: WRP spadł w styczniu, sytuacja na rynku pracy nadal się poprawia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - ponownie spadł m/m w styczniu 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w styczniu br. ponownie spadł, zaś skala tego spadku była istotnie większa od zmian obserwowanych w ostatnich miesiącach roku poprzedniego, oraz od zmian, które zaszły w analogicznych miesiącach lat poprzednich. Są to sygnały świadczące o umacnianiu się dobrych perspektyw dla pracowników poszukujących zatrudnienia i umacnianiu się tendencji do dalszego spadku stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie.

Pięć składowych wskaźnika oddziałuje w kierunku jego spadku, prognozując dalszą poprawę na rynku pracy.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec grudnia 2016 r. wyniosła 8,3%, czyli wzrosła o 0,1 pkt proc. wobec danych za listopad. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu grudnia ub.r. wyniosła 1 335,2 tys. wobec 1 313,6 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 563,3 tys. przed rokiem.

Duże firmy (250 i więcej pracujących) zamierzają zwiększać zatrudnienie, małe i średnie firmy zapowiadają raczej zwolnienia, wynika z raportu BIEC. W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów sprzętu transportowego (za wyjątkiem producentów samochodów osobowych) oraz w branży papierniczej. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży, niektóre firmy branży metalurgicznej i przetwarzania surowców niemetalicznych oraz usługodawcy w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń, czytamy w materiale.

BIEC podkreśla, że obecna sytuacja na rynku pracy i rosnące zatrudnienie oznaczają także silniejszą pozycję przetargową pracowników. "W poprzednich latach w urzędach pracy były w dużym stopniu publikowane oferty pracy nisko płatnej lub subsydiowanej. Istotny wzrost liczby wakatów dostępnych w urzędach pracy może sugerować zmianę jakościową w procesie rekrutacji pracowników oraz wykorzystywanie innych kanałów poszukiwania siły roboczej" - twierdzą autorzy raportu.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)