Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP wzrósł, rynek pracownika wymusza podwyżki płac

0
Podziel się:
BIEC: WRP wzrósł, rynek pracownika wymusza podwyżki płac

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - wzrósł o 0,3 pkt m/m w czerwcu 2017 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają, że ostatni duży wzrost wskaźnika odnotowano w połowie 2013 roku.

"Obserwowane ostatnio zmiany mogą sugerować przegrzanie rynku pracy, przejawiające się niedostateczną podażą wolnej siły roboczej, co ogranicza funkcjonowanie przedsiębiorstw. Przemawia za tym utrzymująca się od ponad roku stosunkowo wysoka podaż nowych ofert pracy trafiających do powiatowych urzędów zatrudnienia, spośród których bezrobotni mogą swobodnie wybierać" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu podkreślają, że nie towarzyszy temu równie szybki odpływ z bezrobocia do zatrudnienia i jeśli tendencje utrzymają się, wymuszą na pracodawcach podwyżki wynagrodzeń.

Cztery składowe wskaźnika działają w kierunku wzrostu stopy bezrobocia, tyle samo zmiennych oddziałuje w kierunku jej spadku.

"Barometr Ofert Pracy od wielu miesięcy rośnie, rynek pracownika umacnia się, zaś pracodawcom coraz trudniej znaleźć odpowiednich pracowników. Powyższe relacje mogą świadczyć o niedopasowaniu pomiędzy poszukiwanymi przez pracodawców kwalifikacjami określonymi w ofertach pracy a kwalifikacjami osób bezrobotnych pozostających w rejestrach. Utrzymywanie się tej tendencji w dłuższym okresie może utrudniać dalszą redukcję stopy bezrobocia i jednocześnie wymusić wzrost wynagrodzeń" - podał BIEC.

Liczba osób zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy w maju ponownie zmalała - o około 2%.

W maju przeważyła liczba przedsiębiorstw prognozujących wzrost zatrudnienia nad tymi zapowiadającymi zwolnienia, kolejny miesiąc z rzędu, podano również.

W I kw. 2017 średni tygodniowy czas pracy wzrósł w wobec poprzedniego kwartału o niecałe 0,5 h i wyniósł nieco ponad 40,5 h i był wyższy o ok. 30 min. niż w I kw. 2016 roku.

"W zależności od wielkości przedsiębiorstw, przyjęcia do pracy oczekiwane są przez wszystkie rodzaje firm, choć w największym stopniu przez duże przedsiębiorstwa (250 i więcej pracujących). W ujęciu branżowym, podobnie jak przed miesiącem, jedynie producenci wyrobów tekstylnych oraz odzieży zapowiadają więcej zwolnień niż przyjęć do pracy" - podał BIEC.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)