Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Obrót bitcoinami. Ekspert: zdarzało się, że brokerzy znikali z pieniędzmi klientów

5
Podziel się:

Kryptowaluty są elementem sieci, mogą mieć wiele zastosowań, natomiast technologia stojąca za bitcoinem służy przede wszystkim do szybkich rozliczeń - wyjaśnia ekonomista Przemysław Kwiecień.

Obrót bitcoinami. Ekspert: zdarzało się, że brokerzy znikali z pieniędzmi klientów
(PHILIPPE LOPEZ/AFP/EastNews)

Podmiot, z którym się współpracuje wykorzystując waluty wirtualne, musi być zaufany. - Znane są przypadki giełd na świecie, szczególnie w Azji, gdzie (...) brokerzy - nieuregulowani i nienadzorowani - często znikali z pieniędzmi swoich klientów - powiedział ekonomista dr Przemysław Kwiecień.

- Kryptowaluty bardzo szybko zyskują popularność na całym świecie, również w Polsce i warto, aby ich użytkownicy, osoby które są zainteresowane, czy to inwestycjami w kryptowaluty, czy to ich użytkowaniem w celach płatniczych, wiedziały czym kryptowaluty są, jaka jest idea i też skąd bierze się tak duża zmienność cen, którą widzimy w tym roku - powiedział dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers.

Kwiecień odniósł się w ten sposób do ostrzeżeń NBP i KNF przed wirtualnymi walutami (min. bitcoin, litecoin, ether). Instytucje podkreślały w lipcu, że owe wirtualne pieniądze nie są prawnym środkiem płatniczym. - Zwrócenie uwagi użytkownikom na to, że jest to coś nowego, jeszcze bardzo nieustabilizowanego, wydaje się rzeczą stosowną - skomentował Kwiecień.

- Kryptowaluty są elementem sieci, mogą mieć wiele zastosowań, natomiast technologia stojąca za bitcoinem służy przede wszystkim do szybkich rozliczeń, tak naprawdę nieograniczonych geograficznie, nieograniczonych systemem bankowym, a dodatkowo mająca wiele cech, które odróżniają te rozliczenia od tradycyjnego rozliczenia bankowego. Bardzo często użytkownicy tej sieci mogą pozostać anonimowi, co może być zarówno zaletą, jak i wadą - wytłumaczył ekonomista. Dodał, że transakcje są procedowane w bardzo szybki sposób, a technologia sprawia, że są one nieodwracalne.

Jak podkreślił Kwiecień, na razie technologia ta rozwija się głównie w obszarze świata finansowego i zbiera bardzo pozytywne recenzje. - Np. rząd japoński wykorzystuje ją już do emisji obligacji - powiedział.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że choć technologia, która stoi za wirtualną walutą stanowi konkurencję dla banków, z drugiej strony banki biorą pod uwagę zaadaptowanie jej do swoich potrzeb. Dlatego - jak stwierdził : "w tej czy innej formie ta technologia niewątpliwie wpłynie na rozwój systemu finansowego".

Ekonomista podkreślił jednak, że ewidentnie waluta wirtualna nie jest jeszcze walutą w normalnym tego słowa znaczeniu. - Nawet jeśli zyskuje akceptację w poszczególnych krajach - a tak się dzieje - jako środek płatniczy, to nie jest to typowa waluta, gdzie zmienność notowań mieści się często w jednym procencie dziennie. Tutaj często są to ruchy kilkunastoprocentowe, lub nawet większe, więc wydaje się, że ten okres dużych zmian cen tych walut jeszcze będzie trwał - powiedział ekonomista.

Zwrócił uwagę również, że podmiot, z którym się współpracuje wykorzystując kryptowaluty, musi być podmiotem zaufanym. - Znane są przypadki giełd na świecie, w Azji szczególnie, gdzie () brokerzy, którzy nie są uregulowani i nadzorowani często znikali z pieniędzmi swoich klientów.

Specjalista przewiduje, że rynek wirtualnych walut będzie w pewnym stopniu sformalizowany, ucywilizowany, a handel tymi walutami będzie też w większym stopniu nadzorowany w przyszłości, niż to ma miejsce dzisiaj. Według ekonomisty Polska jest w o tyle dobrej sytuacji, że technologia dociera do nas niejako w drugiej kolejności. W związku z tym: "regulator może obserwować regulacje innych organów () i wybierać te optymalne decyzje, które działały".

Zobacz także: Zobacz także: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska
waluty
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Karol
7 lat temu
Do wszystkiego trzeba podchodzić, no a już szczególnie gdy chodzi o pieniądze, czasem nawet duże. Zgadzam się, że rynek finansowy musi być w pewnym stopniu kontrolowany.
STOP kłamstwo...
7 lat temu
Kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo - nie ma takich pieniędzy, one NIE istnieją. Są tylko wirtualne CYFERKI na komputerach, którymi się gra i handluje!!!
Kupujekryptow...
7 lat temu
Rzad boli wszystko co jest z kryptoealuta Bo jest anonimowa I nie opodstkowana. Pan kwiecien niech nie mowi glupot bo akurat mozna placic bitcoinem I ETH. Dodatkowo w projekt ETH zainwestowal Tesla Motors I Microsoft. W Holandii mozna placic bitcoinem I nie tylko. Ba powstaja nawet "bankomaty" bitcoina.
edward
7 lat temu
Bitcoin to będzie taki Amber Gold na skalę światową. Muszą jeszcze skroić nieco naiwniaków.
Czytelnik
7 lat temu
[QUOTE] z drugiej strony banki biorą pod uwagę zaadaptowanie jej do swoich potrzeb [/QUOTE] Trzeba było tutaj bardziej podkreślić, że mowa o samej "technologii" bitcoina, a nie o samej wirtualnej walucie. Szkoda też, że nie ma podanego żadnego przykładu, a tak to tylko puste stwierdzenie osoby zajmującej się sprzedażą.