Notowania

PGNiG może wykorzystać technologię blockchain

Państwowy gigant dzięki niej być może będzie obsługiwał klientów, a także platformy do handlu gazem i energią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGNiG)
PGNiG testuje nowe technologie.

Polska firma technologiczna we współpracy z Microsoftem rozpoczęła prace nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Państwowy gigant dzięki niej być może będzie obsługiwał klientów, a także platformy do handlu gazem i energią.

- PGNiG jest liderem w branży, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania. Chcemy rozpoznać aktualne kierunki rozwoju technologii blockchain i być zorientowani, jak te innowacyjne rozwiązania mogą wpłynąć na udoskonalenie naszej oferty - komentuje wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski.

Czym jest blockchain? To zdecentralizowana i rozproszona baza danych zakodowana za pomocą algorytmów kryptograficznych. Ze względu na swoją charakterystykę jest wielokrotnie bardziej wydajnym systemem niż dotychczas stosowane.

Wokół tej technologii jest też sporo kontrowersji. Ma to związek głównie z zastosowaniem jej w kryptowalutach. To na blockchain oparty jest m.in. bitcoin.

Blockchain jedną z sześciu najintensywniej rozwijanych technologii na świecie

- Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia - mówi Jacek Figuła z firmy Billon.

Współpraca zakłada, że rozwiązania oparte na blockchainie firmy Billon mogą pozwolić PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta, spełnić wymogi prawne związane z wymogiem przekazywania informacji w niezmienionej formie i ochroną danych osobowych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych w formie elektronicznej.

Przykładowa platforma obsługi klienta indywidualnego mogłaby w tej technologii przechowywać ważne dokumenty takie, jak cenniki, faktury, regulaminy, czy umowy z klientami. Platforma handlu gazem i energią miałby z kolei być oparta na tzw. inteligentnych umowach, realizowanych automatycznie, gdy tylko warunki są spełnione.

Billon to polska firma technologiczna, która opracowała system natychmiastowych płatności oparty na tzw. rozproszonej księdze głównej.

PGNiG to należąca do państwa grupa zajmująca się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

Tagi: pgnig, blockchain, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2018

MarkJedna strona "money", a aż tzry teksty o blockchainie, krypto i bitcoinie. Taaa... Pewnie dlatego że jest to "piramida finansowa" :) … Czytaj całość

19-02-2018

bubu24Na razie PGNiG nie jest mi w stanie dostarczyć faktury za gaz przed terminem płatności (trwa to już kilka lat a oni twardo współpracują z zawalająca … Czytaj całość

20-02-2018

123Ale przecież blockchain to ZUO!!! Cebulki tulipanów!!!

Rozwiń komentarze (7)