Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: Najważniejsze dla rynków w tym tyg. będzie posiedzenie Fed

0
Podziel się:
BOŚ Bank: Najważniejsze dla rynków w tym tyg. będzie posiedzenie Fed

W bieżącym tygodniu najistotniejszym globalnym wydarzeniem rynkowym będzie środowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC), uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"Oczekujemy, zgodnie z szerokim konsensusem rynkowym, że na wrześniowym posiedzeniu FOMC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie oraz zdecyduje o rozpoczęciu w IV kw. br. ograniczania skali reinwestycji zapadających aktywów finansowych będących w posiadaniu Fed. Taki wynik posiedzenia FOMC nie powinien być zaskoczeniem dla rynków finansowych - FOMC od wiosny tego roku przygotowywał rynki finansowe na decyzje o rozpoczęciu stopniowej 'normalizacji' (zgodnie z retoryką FOMC) polityki monetarnej w zakresie ograniczania bilansu Fed" - czytamy w raporcie tygodniowym banku.

Jednocześnie rynki finansowe będą uważnie analizować zarówno wyniki najnowszej kwartalnej projekcji dot. oczekiwań członków FOMC co do rozwoju sytuacji gospodarczej w USA implikującej oczekiwania członków FOMC odnośnie ścieżki stóp procentowych w l. 2017-2019 (tzw. dots), jak i wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen w szczególności nt. oceny trwałości bieżącej niskiej inflacji.

"Po okresie jednoznacznej retoryki sporej części członków FOMC nt. przejściowego charakteru obniżenia inflacji, ostatnie tygodnie przyniosły więcej 'gołębich' wypowiedzi przedstawicieli Fed wskazujących na możliwość trwalszego obniżenia inflacji pomimo ożywienia gospodarczego. Rynki będą oczekiwały w jaki sposób te głosy przełożą się na ostateczną projekcję członków FOMC oraz retorykę Janet Yellen. W szczególności zatem w bieżącym tygodniu dla krótkookresowej reakcji rynkowej istotne będzie czy mediana oczekiwań członków FOMC co do ścieżki stóp procentowych do końca roku wskaże na utrzymanie dotychczasowej większości opowiadającej się za jeszcze jedna podwyżką stóp Fed o 25 pkt. baz. do końca roku (tj. na grudniowym posiedzeniu FOMC), czy też na przesunięcie mediany oczekiwań FOMC co do kolejnej podwyżki stóp na 2018 r." - wskazali analitycy.

W scenariuszu bazowym zakładają oni, że mediana prognoz dot. stóp procentowych w najbliższych miesiącach nie zmieni się, choć prawdopodobne wydaje się kilka zmian dot. poziomu stóp procentowych (wpływających na średnią). Przy takim założeniu dla oceny prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu kluczowa będzie retoryka prezes Fed Janet Yellen podczas konferencji prasowej.

"Jednocześnie, jak wskazaliśmy w naszym ostatnim Przeglądzie makroekonomicznym, przy możliwej podwyższonej zmienności rynkowej w reakcji na wrześniowy przekaz FOMC dot. ścieżki stóp procentowych, o ile Fed nie zaskoczy rynków, średnio- długo-okresowo spodziewamy się raczej ograniczonego wpływu na rynki oczekiwanych zmian w polityce pieniężnej Fed w aspekcie zmian w programie QE. Na rynkach bazowych oczekujemy bardzo powolnego wzrostu rentowności papierów skarbowych w reakcji na stopniowe ograniczanie skali reinwestowania zapadających aktywów finansowych w posiadaniu Fed, jak i ograniczenia luźnej polityki pieniężnej EBC" - czytamy dalej.

Jednocześnie proces odchodzenia od luźnej polityki monetarnej globalnie będzie miał - według nich - silniejszy wpływ na bardziej ryzykowne aktywa rynków wschodzących. Niemniej inaczej niż w 2013 r. (kiedy obserwowany był okresowy wzrost obaw przed szybszymi zmianami w polityce QE Fed) bieżąca sytuacja fundamentalna rynków wschodzących jest zdecydowanie stabilniejsza.

"O ile zatem zmiany w tej polityce QE mogą ograniczać skalę napływu kapitału na rynki wschodzące w porównaniu z bardzo silnym napływem tego kapitału w I poł. br., to nie oczekujemy gwałtownego / kryzysowego wpływu na te rynki zmian w polityce Fed. W przypadku tych rynków w naszej ocenie potencjalnie większym wyzwaniem niż polityka monetarna pozostają kwestie związane oczekiwanym lekkim wyhamowaniem aktywności gospodarki światowej w porównaniu z dotychczasową relatywnie silną dynamiką, jak i ryzyka o charakterze politycznym i geopolitycznym. Co symptomatyczne, jak wskazały wydarzenia minionego tygodnia, póki co inwestorzy na rynkach wschodzących tego typu ryzyka 'spychają' na dalszy plan" - wskazali ekonomiści.

Z pozostałych informacji w tym tygodniu oczekiwane będą: publikacja wstępnych szacunków indeksów PMI dot. gospodarki EMU za wrzesień, wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Niemczech, a także czwartkowe wystąpienie brytyjskiej premier Teresy May nt. strategii dot. Brexitu oraz wyniki kolejnej tury rozmów UE-Wielka Brytania nt. Brexitu.

"W Polsce na bieżący tydzień zaplanowana jest seria publikacji miesięcznych danych dot. sfery realnej - po opublikowanych dzisiaj danych nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach, w trakcie tygodnia oczekiwane będą sierpniowe dane produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej. Jednak z dużym prawdopodobieństwem zarówno wskazane wydarzenia zagraniczne, jak i krajowe pozostaną w cieniu globalnej reakcji rynkowej na sygnały płynące z posiedzenia FOMC" - podsumowano w materiale BOŚ Banku.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)