Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BP wypłaci milionowe odszkodowanie akcjonariuszom

2
Podziel się:

Koncern BP zgodził się w czwartek wypłacić odszkodowanie w wysokości 175 mln USD akcjonariuszom, którzy w pozwie zbiorowym oskarżyli brytyjskiego giganta naftowego o wprowadzenie ich w błąd poprzez bagatelizowanie wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku - informuje Reuters.

BP wypłaci milionowe odszkodowanie akcjonariuszom
(Paul Lowry/CC/Flickr)

BP poinformowało, że odszkodowanie będzie wypłacone w latach 2016 -2017.

W 2014 roku sędzia sądu federalnego w Teksasie Keith Ellison powiedział, że inwestorzy, którzy kupili akcje BP na amerykańskiej giełdzie niedługo po wycieku w 2010 roku, mogą wnieść pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu koncernowi, który początkowo bagatelizował katastrofę i zaniżał ilość ropy, jaka wyciekła do Zatoki Meksykańskiej. Dotyczy to posiadaczy amerykańskich certyfikatów depozytowych na akcje BP, czyli papierów wartościowych podlegających amerykańskiemu prawu.

Sędzia uznał, że cena akcji w tamtym czasie nie odzwierciedlała "ogromu stojącej przed firmą katastrofy".

W kwietniu 2016 roku zakończył się inny pozew przeciwko BP. Sąd federalny w Nowym Orleanie ostatecznie zaakceptował wtedy porozumienie zawarte w lipcu 2015 roku, na mocy którego BP jest zobowiązane do wypłaty rządowi USA i pięciu amerykańskim stanom rekordowo wysokiego odszkodowania wynoszącego 18,7 mld USD.

W 2015 r. naftowy gigant odnotował największą w historii stratę roczną w wysokości 6,5 mld USD. Zapowiedział także zwolnienie 7 tys. pracowników.

Eksplozja na platformie wiertniczej BP w kwietniu 2010 roku spowodowała największą katastrofę ekologiczną w historii Stanów Zjednoczonych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
komentator an...
8 lat temu
Zaś spekulacyjna wiadomość ropa pójdzie w górę zwolnienia pracowników = zmniejszenie wydobycia bo biurokracja zwalniana jest na końcu:)
komentator an...
8 lat temu
Zaś spekulacyjna wiadomość ropa pójdzie w górę zwolnienia pracowników = zmniejszenie wydobycia bo biurokracja zwalniana jest na końcu:)