Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Bułgaria walczy z kryzysem. Założenie firmy za 1 euro

0
Podziel się:

Rząd bułgarski przyjął złożony z 82 punktów program antykryzysowy.

Bułgaria walczy z kryzysem. Założenie firmy za 1 euro
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

*Rząd bułgarski zaaprobował w środę program antykryzysowy na najbliższych siedem miesięcy, który przewiduje m.in. obniżenie wydatków budżetowych przy utrzymaniu podatków na obecnym poziomie oraz przystąpienie do unijnego systemu stabilizacji kursu ERM2, by wejść do strefy euro do 2013 roku. *

Program, składający się z 82 punktów, ma na celu przezwyciężenie negatywnych następstw światowego kryzysu, stabilizację gospodarki bułgarskiej oraz stworzenie warunków dla bardziej efektywnego wykorzystywania funduszy unijnych.

Najważniejszymi punktami programu są redukcja wydatków budżetowych i administracji państwowej o 15 proc., przystąpienie do mechanizmu unijnego ERM2 celem przyjęcia euro do końca kadencji obecnego rządu w 2013 roku, eliminowanie korupcji w korzystaniu z funduszy unijnych, podniesienie ściągalności podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

ZOBACZ TAKŻE:

Rząd nie przewiduje podniesienia 10-procentowego podatku liniowego dla osób fizycznych i 15-procentowego dla biznesu. W przyszłym roku o 2 proc. mają być obniżone składki na ubezpieczenie społeczne.

Firmy powinny otrzymywać z powrotem podatek VAT w 6-tygodniowym terminie. Opłata za rejestrację firmy zostaje obniżona z obecnych 2000 lewów do symbolicznego 1 euro.

Ponownie ma być rozpatrzona celowość dużych inwestycji, w tym w energetyce. Państwowe spółki energetyczne zostaną przekształcone w spółki publiczne i do 15 proc. ich akcji zostanie zaproponowanych do sprzedaży na giełdzie.

ZOBACZ TAKŻE:

Od początku bieżącego roku Bułgaria znajduje się w recesji; według MFW w 2009 roku wyniesie ona 6,5 proc., a w 2010 roku - 2,5 proc.

Bułgarski wicepremier i minister finansów Symeon Diankow powiedział, że celem władz jest zakończenie roku finansowego zrównoważonym budżetem. Według MFW deficyt budżetowy w końcu roku wyniesie 0,5 proc. PKB.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)