Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBRE: Powierzchnia logistyczna w Polsce może wynieść 15 mln m2 do końca 2018

0
Podziel się:

Zasób całkowitej powierzchni logistycznej w Polsce może wynieść 15 mln m2, co będzie rekordowym wynikiem, wynika z raportu firmy CBRE "Rynek magazynowy w Polsce w I półroczu 2018 roku". Obecnie w budowie znajduje się ok. 2,3 mln m2 powierzchni magazynowych, o 45% więcej r/r.

CBRE: Powierzchnia logistyczna w Polsce może wynieść 15 mln m2 do końca 2018

"Pierwsze półrocze 2018 roku było bardzo intensywne. Uczestnicy rynku logistycznego nabrali tempa, co widać zarówno we wskaźniku powierzchni magazynowej będącej w budowie, ponadprzeciętnej aktywności najemców oraz niskim wskaźniku pustostanów. W aż czterech regionach, czyli centralnym, północnym, zachodnim oraz Szczecinie, wskaźnik pustostanów znajduje się na poziomie poniżej 1%. Natomiast w pozostałych częściach Polski, poza Warszawą, wskaźnik pustostanów jest poniżej 10%. To historyczne wyniki, których nie zanotowaliśmy nigdy wcześniej" - powiedział director head of BTS & Integrated Services w CBRE Wojciech Kosiór, cytowany w komunikacie.

W I poł. 2018 roku znajduje się 14,3 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. W budowie znajduje się 2,3 mln m2. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek 729 tys. m2 nowej powierzchni, wynika z badania magazynowej.

"Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na 2,3 mln m2, co oznacza wzrost o 20% r/r. W związku z tym, że dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona, spada wskaźnik pustostanów. Po I półroczu 2018 roku wyniósł tylko 4%, co jest najniższym wynikiem w historii i oznacza spadek o 0,7 pkt proc. w porównaniu do I kwartału 2018 roku" - czytamy w raporcie.

Najwięcej buduje się w Polsce centralnej, gdzie powstaje 28% całkowitej powierzchni magazynowej. Rynek nieruchomości logistycznych rozwija się dynamicznie również na Śląsku, we Wrocławiu i w regionie wschodnim.

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że w 2018 roku na znaczeniu zyskują mniejsze obiekty magazynowe położone bliżej miast i powstają one m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Szczecinie.

"Logistyka miejska i jej rosnące znaczenie to pochodna rozwoju sektora e-commerce. Klienci oczekują, że otrzymają zamówienie ze sklepu internetowego tak szybko, jak to możliwe. Dlatego tworzy się zapotrzebowanie na logistykę ostatniej mili, która właśnie umożliwia dostarczanie zamówień do klientów w maksymalnie krótkim czasie" - podsumował Kosiór.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)