Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cena maksymalna Energi ustalona na 20 złotych

0
Podziel się:

Zapisy ruszają już jutro i potrwają do początku grudnia.

Cena maksymalna Energi ustalona na 20 złotych
(REPORTER)

Cena maksymalna akcji spółki Energa w ofercie publicznej dla inwestorów indywidualnych została ustalona na 20 zł - poinformowała Energa w prospekcie emisyjnym. Debiut akcji spółki na GPW planowany jest na około 11 grudnia.

Aktualizacja godz. 14:50

_ Akcjonariusz sprzedający w porozumieniu z Globalnymi Współkoordynatorami oraz ze Współprowadzącymi Księgę Popytu ustalili cenę maksymalną sprzedaży akcji oferowanych na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych i dużych inwestorów indywidualnych (Cena Maksymalna) w wysokości 20 zł za jedną akcję oferowaną _- napisano w prospekcie emisyjnym.

W prospekcie poinformowano, że zapisy na akcje Energi dla inwestorów indywidualnych odbędą się w dniach 19 listopada - 2 grudnia, dla instytucji od 4 do 6 grudnia.

Oferta obejmie do 141.522.067 akcji należących do Skarbu Państwa, stanowiących do 34,18 proc. kapitału spółki.

W prospekcie poinformowano również, że polityka dywidendowa Energi zakłada przeznaczanie na dywidendę 92 proc. jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. _ Zarząd zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie uwzględniającym przede wszystkim wysokość wypracowanych przepływów pieniężnych i zysku netto prezentowanego w jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki sporządzanym zgodnie z MSSF, potrzeby inwestycyjne Grupy oraz możliwość i koszt pozyskania przez spółkę finansowania dłużnego, jak również wysokość kwot, które mogą zostać przeznaczone na wypłatę dywidendy _ - napisano.

_ W okresie poprzedzającym osiągnięcie przez kapitał zapasowy spółki wielkości co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego, w przypadku osiągnięcia przez spółkę zysku netto pozwalającego na dokonanie wypłaty dywidendy, zarząd zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie 92 proc. zysku netto wykazanego w rocznym jednostkowym sprawozdaniu finansowym spółki sporządzonym zgodnie z MSSF, przy czym maksymalna kwota dywidendy, jaką zamierza rekomendować Zarząd za lata zakończone 31 grudnia 2013 i 2014 roku, nie przekroczy odpowiednio 400 mln zł za rok zakończony 31 grudnia 2013 oraz 500 mln zł za rok zakończony 31 grudnia 2014 _ - napisano.

_ W kolejnych latach, o ile spełnione zostaną wskazane wyżej warunki, Zarząd zamierza rekomendować wypłatę dywidendy w kwocie równej kwocie dywidendy wypłaconej za rok zakończony 31 grudnia 2014 zindeksowanej o poziom równy bądź wyższy od stopy inflacji w Polsce _ - dodano.

Cena sprzedaży akcji Energi oraz ostateczna liczba sprzedawanych w ramach oferty akcji, z podziałem na transze, zostanie podana 3 grudnia.

Energa chce inwestować w dystrybucję i OZE

Grupa Energa nie planuje na razie dalszych akwizycji. Chce inwestować głównie w dystrybucję i projekty OZE, planuje rozwijać projekty wiatrowe o mocy 180-200 MW.

_ - Na dziś nie rozważamy żadnych akwizycji, przejęliśmy duży pipeline farm wiatrowych od DONG i Iberdroli, jest w czym wybierać _ - powiedział Mirosław Bieliński, prezes Energi.

Energa nabyła w tym roku od DONG Energy farmę wiatrową o zainstalowanej mocy 51 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy około 220 MW. Od Iberdroli Energa nabyła farmy wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 114 MW oraz portfel projektów wiatrowych o łącznej planowanej mocy 1.146 MW. Łączna wartość akwizycji wyniosła ok. 1,1 mld zł.

Wojciech Topolnicki, wiceprezes grupy ds. strategii, dodał że z przejętego portfela projektów wiatrowych o mocy ponad 1.400 MW, spółka planuje rozwijać projekty o mocy 180-200 MW.

_ - Mamy w portfelu ponad 1.400 MW, realizuje się zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, my będziemy rozwijać projekty o mocy ok. 180-200 MW _ - powiedział wiceprezes.

Pytany o wpływ przewidywanych zmian w przepisach dotyczących wsparcia OZE prezes Bieliński odpowiedział: _ To jest dopiero projekt ustawy o OZE. Zakładamy, że możliwe są jeszcze spore zmiany. Na dziś, gdybyśmy mieli ocenić wpływ projektu na naszą sytuację, to zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami trochę traci energetyka wodna we Włocławku, ale trzeba na to spojrzeć kompleksowo. Jeśli ta ustawa zmniejszy produkcję energii odnawialnej w Polsce, to powinno się to przełożyć na wzrost cen zielonych certyfikatów. Są też inne pozytywne elementy _. Przedstawiciele spółki powtórzyli, że Energa nie planuje bez ewentualnego inwestora realizować budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce.

_ - Projekt w Ostrołęce jest zamrożony. W każdej chwili może być uruchomiony, jeśli pojawiłby się inwestor, który przejąłby czynniki ryzyka. Nie mamy tego projektu w planie inwestycyjnym _ - powiedział prezes._ - Energa nie powinna angażować się w projekty wytwórcze większe niż EBITDA _ - dodał Bieliński.

Topolnicki wskazał, że na ten moment mało atrakcyjna wydaje się też budowa mocy gazowych.

_ - Naszym celem jest doprowadzenie projektu w Grudziądzu do momentu uzyskania wszystkich pozwoleń, to trochę potrwa. W tym czasie chcemy sobie dać możliwość znalezienia alternatywnych rozwiązań dla tej inwestycji. Jeśli da się zasadniczo poprawić jej rentowność, to będziemy ten projekt rozwijać. Jeśli nie, to nie będziemy wydawać pieniędzy _ - powiedział Topolnicki. Dodał, że projekt gazowy w Gdańsku jest mniej zaawansowany od Grudziądza.

Program inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 obejmuje inwestycje o wartości ok. 19,7 mld zł, z czego ok. 15,9 mld zł stanowią inwestycje kluczowe. Są to w większości projekty stymulujące wzrost efektywności segmentu dystrybucji i zdolności produkcyjne grupy w zakresie OZE i kogeneracji, o łącznych nakładach na dystrybucję w wysokości około 12,5 mld zł (z czego prawie 3,1 mld zł na modernizację, 1,7 mld zł na inteligentne opomiarowanie, 1,8 mld zł na przyłączenia OZE i ok. 4,7 mld zł na budowę nowych linii usługowych), na OZE - ok. 1,7 mld zł, na elektrownię systemową i CHP - ok. 1,1 mld zł oraz na pozostałe inwestycje - ok. 0,6 mld zł.

Projekty fakultatywne kosztować mogą ok. 3,8 mld zł, z czego 82 proc. stanowić może OZE.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)