Notowania

grupa azoty
11.05.2016 11:17

Chemiczny gigant boryka się ze spadkiem sprzedaży

Trudna sytuacja utrzyma się najprawdopodobniej do końca roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Nadpodaż produkcji rolnej na świecie przekłada się na spadek sprzedaży Grupy Azoty - drugiego największego producenta nawozów w UE. Zdaniem wiceprezesa Andrzeja Skolmowskiego (na zdjęciu), trudna sytuacja utrzyma się w tym roku, ale nadzieją na lata kolejne jest uwolnienie rynku gazu i oczekiwane spadki jego cen.

- Sygnalizowaliśmy, że rok 2016 będzie gorszy niż dwa poprzednie, a po analizie pierwszych trzech miesięcy widzimy, że ten scenariusz się zrealizuje. Sytuacja na rynku agro nie poprawia się i trudno będzie uzyskać ceny z roku 2015 - powiedział Skolmowski podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że presję na ceny wywołuje przede wszystkim nadpodaż mocznika, bieli tytanowej oraz pozostałych produktów w wyniku niezbilansownych mocy wytwórczych w Chinach. Drugim problemem są niskie ceny ropy oraz gazu ziemnego, co powoduje naciski odbiorców na podzielenie się wynikającymi z tego faktu zyskami.

W efekcie sprzedaż Grupy Azoty nieznacznie spadła. Przychody wyniosły 2,47 mld zł - o prawie 400 mln zł mniej niż rok wcześniej. Na czysto grupa zarobiła 272 mln zł wobec 276 mln zł w pierwszym kwartale 2015.

Wiceprezes zaznaczył, że pomimo trudnej sytuacji rynkowej, grupa znajduje się w dobrej kondycji finansowej i płynnościowej, a z wyników za pierwszy kwartał zarząd jest zadowolony. Azoty liczą także, że urynkowienie cen gazu pozwoli na uzyskanie lepszych cen i pozytywnego wpływu tego czynnika na przyszłe wyniki.

- Nie uda się jednak tego zrobić szybko, jeszcze nie w tym roku, więc przy spadku cen produktów na rynkach globalnych trudno będzie uzyskać ubiegłoroczne wskaźniki. Należy także pamiętać, że ostatnie dwa lata były wyjątkowo udane i trudno do nich się bezpośrednio odnosić w nieco trudniejszych realiach - podsumował Skolmowski.

Ministerstwo Energii (ME) przygotowało pod koniec kwietnia br. projekt nowelizacji Prawa energetycznego, w którym proponuje stopniowe odejście od zatwierdzania taryf gazowych: w przypadku największych odbiorców - od 1 kwietnia 2017 r., a w przypadku gospodarstw domowych - od 1 stycznia 2024 r.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tagi: grupa azoty, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz