Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Chiny wracają do dobrej formy. Eksport ostro w górę, a za nim giełda

1
Podziel się:

Chiński eksport zaskoczył w styczniu analityków. W ostatnich dwóch latach lepszy miesiąc był tylko raz. Akcje na chińskich giełdach zareagowały wzrostami, dzięki czemu giełdy kończą tydzień najwyższym wzrostem od listopada.

Chiny wracają do dobrej formy. Eksport ostro w górę, a za nim giełda
(ChinaFotoPress)

Chińskie akcje na giełdach w Szanghaju i Shenzhen wzrosły w piątek, dzięki czemu tydzień zakończył się najlepszym wynikiem od dwóch miesięcy.

W górę najbardziej szły ceny spółek infrastrukturalnych co było reakcją na inicjatywę rządową „Jeden pas, jedna droga”. Chiny mają wyłożyć w tym roku 146 mld dolarów na inwestycje drogowe na środkowym zachodzie kraju.

Indeks największych spółek z obu czołowych giełd lądowych Chin CSI300 wzrósł o 0,5 proc., a w ciągu tygodnia o 1,5 proc., kończąc najlepszy tydzień od 25 listopada.

Rynek zareagował też mocno na dużo lepsze od oczekiwań dane o eksporcie w styczniu. Spodziewano się wzrostu, ale zaledwie o 3,3 proc. Tymczasem ten zwiększył się o 7,9 proc. To pierwszy ruch w górę od marca 2016 roku i drugi najlepszy wynik od lutego 2015 roku. Czy oznacza to jednak odbicie w Chinach nie ma pewności i czekać trzeba będzie na potwierdzenie w przyszłych miesiącach.

Wysoką, aż 16,7-procentową dynamikę miał import. To może być dobry sygnał dla firm europejskich, eksportujących na rynek Państwa Środka, a więc i pośrednio polskich, które są poddostawcami koncernów niemieckich. Trzeba mieć jednak w pamięci, że ceny ropy poszły w górę w styczniu po realizacji ustaleń OPEC i państw spoza kartelu o cięciach produkcji.

Wzrostów akcji nie zaburzyła rozmowa telefoniczna prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Chin Xi Jinpinga. Trump potwierdził, że uznaje politykę „jednych Chin”, która zakłada pokojową integrację Chin centralnych i Tajwanu - podaje Agencja Reutera.

Notowania akcji w Szanghaju w ostatnim tygodniu

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
pingpong
7 lat temu
nasi i us-mańscy "spece" mamrotali że Chiny to , Chiny tamto z nadzieją że "padną" i poproszą usa o pomoc a tu NIESPODZIANKA i to usa może poprosić o pomoc CHińczyków!!-ha,ha,ha.