Notowania

cie
18-10-2007 (10:36)

Ciech konsoliduje spółki sodowe

Spółka chemiczna Ciech połączy dwie swoje polskie spółki sodowe - Sodę Mątwy i Janikosodę - poprzez wniesienie ich do nowej firmy Soda Polska Ciech (SPC). Do SPC trafią też Elektrociepłownie Kujawskie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Spółka chemiczna Ciech połączy dwie swoje polskie spółki sodowe - Sodę Mątwy i Janikosodę - poprzez wniesienie ich do nowej firmy Soda Polska Ciech (SPC). Do SPC trafią też Elektrociepłownie Kujawskie. *

Soda Polska Ciech została zarejestrowana przez sąd gospodarczy w Warszawie 12 października, a jej właścicielami są spółki zależne od Ciech Soda Mątwy i Janikosoda.

Połączenie spółek sodowych będzie polegało na wniesieniu aportem do Soda Polska Ciech Sp. z o.o. przedsiębiorstw spółek IZCh Soda Mątwy SA i JZS Janikosoda SA co powinno nastąpić jeszcze w 2007 r. Kolejnym krokiem będzie przekształcenie Soda Polska Ciech w spółkę akcyjną i przeniesienie jej do Inowrocławia, gdzie obecnie ma siedzibę Soda Mątwy.

Wcześniej w obu spółkach oraz w należących do nich Elektrociepłowniach Kujawskich wprowadzono zmiany organizacyjne, pozwalające na operacyjną integrację ich działalności.

Ciech podał, że Soda Mątwy i Janikosoda nadal będą występowały w bilansie skonsolidowanym Ciech, pozostając właścicielami akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń SA (po 22,5% kapitału każda) oraz udziałów w Soda Polska Ciech, jednak nie będą już prowadziły działalności operacyjnej, która zostanie przeniesiona do SPC.

Według spółki połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą spółek produkujących sodę oraz pracujących na ich rzecz Elektrociepłowni Kujawskich w jedną, nową firmę, uprości zarządzanie segmentem sodowym w ramach Grupy Chemicznej Ciech. Pozwoli też uzyskać efekt synergii dzięki lepszej koordynacji procesów biznesowych i oszczędnościom wynikającym m.in. z ograniczenia administracji.

Grupa Ciech, posiadająca oprócz polskich spółek także fabrykę w Rumunii (Uzinele Sodice Govora), jest obecnie drugim w Europie producentem sody. Segment sodowy wygenerował w I półroczu 2007 r. 27% przychodów ze sprzedaży całej grupy.

Tagi: cie, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz