Notowania

cit
20.09.2018 11:51

Skarbówka chce 68 mln zł od grupy Żywiec. Chodzi o zaległy podatek

Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wziął pod lupę rozliczenia podatkowe grupy Żywiec z 2013 roku. Według niego, producent piwa źle księgował niektóre przychody i koszty, a tym samym nie zapłacić kilkudziesięciu milionów złotych podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe Grupy Żywiec)
Grupa Żywiec jest jednym z największych producentów piwa w Polsce.

Grupa Żywiec otrzymała protokół kontroli podatkowej. Śląska skarbówka wyliczyła, że za 2013 rok należy się jej dodatkowe 47 mln zł podatku, ponad to, co producent piwa już wcześniej zapłacił. Co więcej, z tytułu odsetek od tej kwoty, jakie należą się za ostatnie 5 lat, dochodzi kolejne 21 mln zł.

Jak wskazują urzędnicy, na w sumie 68 mln zł złożyły się błędne wyliczenia spółki w zakresie podstawy opodatkowania. Grupa Żywiec miała niewłaściwie ująć przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy nią a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. s.k.

Do tego błędnie miały być księgowane koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych.

Co na to władze Żywca? "Spółka nie zgadza się z ustaleniami protokołu, gdyż w opinii zarządu wnioski ŚUCS zawarte w protokole nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym" - czytamy w komunikacie.

Dodatkowo spółka wskazuje, że jest w posiadaniu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydanych w imieniu Ministra Finansów potwierdzających zasadność ówczesnych rozliczeń.

Teraz Żywiec ma ustawowo 14 dni na ustosunkowanie się do protokołu z kontroli skarbówki i wniesienie zastrzeżeń oraz wyjaśnień. Z deklaracji zarządu wynika, że z tego prawa spółka zamierza skorzystać i to w obszernym zakresie.

Dla grupy Żywiec 68 mln zł jest dużą kwotą, ale w obliczu zysków generowanych w ostatnich latach, nie jest zaporowa. W 2016 i 2017 roku rocznie zyski były na poziomie 260-270 mln zł.

Najnowszymi informacjami nie przejęli się inwestorzy giełdowi. Notowania akcji grupy Żywiec są w czwartek na plusie. Przed południem kurs rósł powyżej 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji grupy Żywiec

Grupa Żywiec jest jednym z największych producentów piwa w Polsce. Warzy "złoty trunek" w pięciu browarach: Warce, Elblągu, Leżajsku oraz w Żywcu i w Cieszynie. W 2017 roku sprzedał 11,2 mln hektolitrów piwa. To też jednak z najstarszych spółek na warszawskiej giełdzie. Jest obecna na rynku od 1991 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cit, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2018

grzegorztypowe bolszewickie zagrania ! wydają decyzję po 5 latach żeby odsetki były jak największe ! polują na każdego kto ma kasę, bo pincety + kosztują i … Czytaj całość

22-09-2018

StrzygaA myślałam, że Jakubiaka...

20-09-2018

PiotrBrakuje na 500 plus dla degeneratow

Rozwiń komentarze (54)