Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CMS: Polska 17. najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji w infrastrukturę

0
Podziel się:

Polska zajęła w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji infrastrukturalnych na świecie 17. miejsce, a z naszego regionu do pierwszej "20" zakwalifikowały się także Czechy i Słowacja, wynika z raportu "Infrastructure Index: A New Direction" kancelarii CMS.

CMS: Polska 17. najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji w infrastrukturę

"Inwestorzy i wykonawcy projektów infrastrukturalnych wiążą duże nadzieje z Europą Środkową i Wschodnią, gdzie lokalne gospodarki przeżywają obecnie okres silnego wzrostu. Na pozycję Polski debiutującej w tegorocznym raporcie złożyły się przede wszystkim dobre wskaźniki ekonomiczne oraz zaangażowanie kapitału prywatnego w prowadzone inwestycje. Istotne dla oceny atrakcyjności naszego rynku są także planowane nakłady inwestycyjne w wysokości ok. 100 mld zł, które mają być przeznaczone na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym także projektów drogowych i kolejowych, które mają być częścią węzła komunikacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnich latach największym wyzwaniem okazywał się nie tyle brak kapitału na rozwój infrastruktury, co dobre przygotowanie projektów. Nie bez znaczenia był też brak dużych projektów PPP dających szansę na pomyślne zamknięcie komercyjne i finansowe" - powiedział counsel i radca prawny w zespole ds. inwestycji
infrastrukturalnych Marcin Oszczak, cytowany w komunikacie.

W tej sytuacji pytaniem otwartym pozostaje, na ile w najbliższym czasie uda się uruchomić w Polsce projekty PPP o dużej skali, w tym w szczególności projekty rządowe, dodano.

"Najwyższe miejsce w łącznej klasyfikacji globalnej, obejmującej czterdzieści państw, zajęła Holandia, a pierwszą piątkę globalnego rankingu dopełniają kolejno Kanada, Niemcy, Wielka Brytania oraz Australia" - czytamy również w komunikacie.

Raport klasyfikuje poszczególne rynki pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej sektora infrastrukturalnego według sześciu podstawowych kryteriów takich jak: sytuacja gospodarcza, zrównoważony rozwój i innowacyjność, w tym jakość i stopień konsolidacji istniejącej infrastruktury, system podatkowy, stabilność polityczna, łatwość prowadzenia biznesu oraz udział sektora prywatnego w inwestycjach infrastrukturalnych.

"Zajmująca pierwszą pozycję Holandia swój sukces zawdzięcza najwyższemu od 2007 roku wzrostowi PKB, który w roku 2017 powinien osiągnąć poziom 3,3%, a także przejrzystym i efektywnym procedurom zamówień publicznych w tym kraju oraz rozwojowi partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), w ramach którego zainwestowano wiele miliardów euro w rozbudowę infrastruktury drogowej i wodnej. W osiągnięciu wysokiej pozycji w zestawieniu nie przeszkodziły Holandii nawet trudności z utworzeniem rządu po wyborach parlamentarnych" - czytamy dalej.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)