Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cmr
18.08.2008 17:34

Comarch będzie przejmował?

Spółka informatyczna rozważa możliwość przeprowadzenia akwizycji jednej lub kilku firm, poinformował wiceprezes i dyrektor finansowy Konrad Tarański.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spółka informatyczna Comarch rozważa możliwość przeprowadzenia akwizycji jednej lub kilku firm, poinformował wiceprezes i dyrektor finansowy Konrad Tarański.

_ Przejęcia traktujemy jako metodę na szybszy rozwój. Być może do końca roku pojawi się jakaś informacja w tej sprawie _ - powiedział Tarański dziennikarzom w poniedziałek. Dodał, że dzięki akwizycji/akwizycjom, Comarch może uzupełnić swoją ofertę produktów i zaistnieć na rynkach, na których obecnie nie działa. Tarański nie chciał odpowiedzieć w jakiej lokalizacji i regionie spółka chce przeprowadzić akwizycję. _ Nie ograniczamy się do jednego regionu _ - powiedział.

W listopadzie 2007 roku prezes Comarchu Janusz Filipiak zapowiadał, że w 2008 roku spółka może przeprowadzić akwizycję rentownej firmy na Zachodzie Europy za 10-20 mln euro, zatrudniającej kilkadziesiąt osób. Stwierdził wówczas, że możliwa jest tylko jedna taka transakcja, którą Comarch mógłby sfinansować z własnych środków.

W poniedziałek wiceprezes poinformował, że Comarch dysponuje obecnie płynnymi środkami w wysokości ok. 250 mln zł, z których część mogłaby finansować akwizycje. _ Ze środków, którymi obecnie dysponujemy 50 mln przeznaczymy na bieżącą działalność, a resztę - po około jednej trzeciej - na innowacje, nieruchomości i akwizycje _ - powiedział. Oznacza to, że na przejęcia spółka miałaby ok. 70 mln zł.

_ Na pewno moglibyśmy wziąć ponad 100 mln zł kredytu _ - powiedział Tarański, odpowiadając na pytanie ISB, czy w razie potrzeby firma może się jeszcze zadłużyć. Dodał, że obecnie jej kredyty, głównie tanie hipoteczne, wynoszą zaledwie 90 mln zł. Nie wykluczył też możliwości przeprowadzenia nowej emisji akcji.
Wiceprezes podtrzymał prognozę na 2008 rok, która przewiduje wzrost przychodów o 15% do ponad 660 mln zł. Marża operacyjna ma wynieść 8%, a marża EBITDA przekroczyć 10%.
Spółka Comarch miała 1,70 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2008 roku wobec 7,89 mln zł zysku rok wcześniej, podała wcześniej spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 4,25 mln zł wobec 10,18 mln zł zysku rok wcześniej, a skonsolidowane przychody wyniosły 164,72 mln zł wobec 172,03 mln zł rok wcześniej.

Narastająco w I-II kw. 2008 roku grupa miała 166,84 mln zł zysku wobec 17,89 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 275,05 mln zł wobec 270,41 mln zł.

Tarański wyjaśnił, że wyniki grupy były w drugim kwartale gorsze ze względu na zdarzenia jednorazowe, m.in. utworzenie rezerwy w kwocie 7,9 mln zł na premię z tytułu zysku za 2008 rok. _ W kolejnych dwóch kwartałach dodatkowymi kosztami będą tylko koszty opcji menedżerskich po ok. 1,5 mln zł _ - wyjaśnił wiceprezes.

Z kolei zysk za pierwsze półrocze, znacząco różniący się in plus od osiągniętego w analogicznym okresie ub. roku był związany ze sprzedażą większościowego pakietu akcji w spółce Interia.pl spółce Bauer Media za ok. 200 mln zł.

Tagi: cmr, comarch, przejęcia, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz