Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
comarch
17.08.2005 17:35

ComArch podtrzymuje prognozy 20-proc. wzrostu w tym roku

Grupa ComArchu SA podtrzymała plany wzrostu przychodów i zysku o 20% w 2005 roku. Chce zwiększyć rentowność operacyjną do poziomu 5% z obecnych 2,5%, poinformował wiceprezes spółki Rafał Chwast./ ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Grupa ComArchu SA podtrzymała plany wzrostu przychodów i zysku o 20% w 2005 roku. Chce zwiększyć rentowność operacyjną do poziomu 5% z obecnych 2,5%, poinformował w środę wiceprezes spółki Rafał Chwast.

„Po pierwszym półroczu cieszy nas dynamika przychodów, martwi natomiast rentowność operacyjna. Chcemy by ta rentowność za 2005 rok wyniosła 5% wobec obecnych 2,5%” – powiedział Chwast na spotkaniu z dziennikarzami.

„To ambitne zadanie, biorąc pod uwagę to, że chcemy to zrobić nie rezygnując z działań strategicznych” – dodał wiceprezes.

Jednocześnie ComArch podtrzymał prognozy wzrostu przychodów i zysku w 2005 roku o 20% w ujęciu rocznym.

„Według informacji na dzień dzisiejszy nasza wewnętrzna prognoza nie jest zagrożona” – powiedział Chwast.

W drugim kwartale skonsolidowany zysk netto ComArchu wyniósł 8,12 mln zł wobec 2,56 mln zł rok wcześniej.

„Wynik został zaburzony zmianami związanymi z wprowadzeniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a w tym przypadku dotyczyło to ulgi inwestycyjnej od działalności w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej” – powiedział Chwast.

Zysk przed opodatkowaniem był w drugim kwartale 2005 wyższy niż przed rokiem, dodał Chwast. Zysk ten wyniósł 2,47 mln zł wobec 2,12 mln zł.

Portfel zamówień ComArchu wynosił na koniec lipca 294,52 mln zł wobec 243,45 mln zł.

W pierwszym półroczu wartość sprzedaży eksportowej wyniosła 28,97 mln zł, co stanowiło 16,5% przychodów grupy. W pierwszym półroczu 2004 wartość ta wyniosła 36,75 mln zł.

„Warte podkreślenia jest to, że w tym roku większy udział w eksporcie odegrała sprzedaż oprogramowania i usług, podczas gdy rok wcześniej dobry rezultat eksportu był wynikiem sprzedaży sprzętu na Ukrainę” – stwierdził Chwast.

Biorąc pod uwagę strukturę sprzedaży, największy udział miał sektor usług i handlu (33,7% wobec 18,1%), a także sektor telekomunikacyjny (22% wobec 33,5%).

„Zmiany w poszczególnych sektorach nie są zbyt duże i nie jest to wynik jakiegoś trendu. Obsługa dużej ilości sektorów sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na ryzyko” – powiedział Chwast.

Wiceprezes ComArchu poinformował także, że spółka wkrótce podpisze znaczące kontrakty eksportowe – nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów.

„Liczymy także na dotacje ze strony Unii Europejskiej na wsparcie prac badawczych. Sądzimy, że byłoby to ok. 5-10 mln zł” – powiedział.

Dobre wyniki zanotowały także spółki zależne. Interia.pl zanotowała zysk w wysokości 1,19 mln zł wobec straty rok wcześniej na poziomie 1,87 mln zł.

„Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo takiego rezultatu spodziewaliśmy się, ale w skali roku. Także nasza druga spółka – NetBrokers – platforma handlu internetowego zanotowała zysk w wysokości 0,35mln zł przy przychodach na poziomie 17,79 mln zł wobec 6,46 mln zł rok wcześniej” – powiedział Chwast.

Tagi: comarch, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz