Notowania

akcje
25.10.2006 10:48

Czeski koncern energetyczny debiutuje na GPW

Czeski koncern energetyczny CEZ debiutuje dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kapitalizacja giełdy zwiększy się o około 15 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czeski koncern energetyczny CEZ debiutuje dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych na zasadzie "dual listingu" - nie wprowadza do obrotu nowych akcji. Walory firmy będą notowane jednocześnie na giełdzie w Pradze i w Warszawie.

Szacuje się, że wejście CEZ-u na warszawską giełdę zwiększy jej kapitalizację o ok. 15 proc.

Czeski koncern planował wejść na warszawski parkiet już w pierwszej połowie tego roku. Plany zostały jednak przełożone i ostatecznie został zaakceptowany październikowy termin.

Spółka ta działa nie tylko w Czechach, gdzie skupia zarówno producentów energii, dystrybutorów, jak i kopalnie węgla, ale również jest już obecna w Polsce.

CEZ w połowie tego roku sfinalizował przejęcie od amerykańskiego PSEG pakietów kontrolnych dwóch producentów energii w Polsce - Elektrowni Skawina i Elektrociepłowni Chorzów Elcho. Jest również zainteresowany Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i kopalniami węgla brunatnego. Zarząd spółki złożył już ofertę w tej sprawie Skarbowi Państwa, który posiada 50 proc. akcji PAK i po 100 proc. akcji dwóch kopalni.

Według danych na koniec 2005 roku, 67,6 proc. akcji CEZ należało do czeskiego Skarbu Państwa poprzez Fundusz Majątku Narodowego. Około 24 proc. należało do inwestorów instytucjonalnych - głównie zagranicznych. Pozostałe akcje należały do osób fizycznych.

Na koniec 2005 r. Grupa CEZ zanotowała 785 mln euro skonsolidowanego zysku netto. W analogicznym okresie roku ubiegłego było to około 435 mln euro.

Tagi: akcje, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz