Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cztery konsorcja złożyły oferty na doradzanie dla PZU

0
Podziel się:

Wszystkie cztery konsorcja, które zostały zaproszone przez Ministerstwo Skarbu Państwa do rokowań w sprawie doradzania przy prywatyzacji PZU, złożyły oferty - poinformowało w poniedziałek ministerstwo.

Resort Skarbu Państwa zaprosił cztery z ośmiu konsorcjów, które zgłosiły chęć do wzięcia udziału w przetargu.

Do złożenia ofert zaproszone zostały:

- Credit Suisse First Boston Sp. z o.o. i Dom Maklerski BZ WBK S.A. - CA IB Financial Advisers Sp. z o.o., CA IB Securities S.A. i Bank BPH S.A. - HSBC Investment Services (Poland) Sp. z o.o. i Bankowy Dom Maklerski Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej. - Citigroup Global Markets Polska Sp. z o.o. i Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.

Na 3 stycznia wyznaczono termin składania oraz otwarcia ofert.

Skarb Państwa chce wprowadzić akcje PZU na giełdę do końca czerwca 2005 roku. Jest to jeden z warunków wynegocjowanego, ale jeszcze nie podpisanego porozumienia z Eureko, strategicznym akcjonariuszem spółki.

Obecnie wciąż trwa spór między Eureko a Skarbem Państwa przed sądem arbitrażowym. Eureko domaga się od SP zrealizowania umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą miało kupić pakiet 21 proc. akcji PZU.

Natomiast na mocy wspomnianego wyżej porozumienia z Eureko, konsorcjum to ma kupić od Skarbu Państwa 5 proc. akcji w ofercie publicznej a maksymalnie, wraz z 10 proc. akcji, które odkupi od Banku Millennium, może mieć 40 proc. PZU.

Jednocześnie w PZU ma się pojawić nowy inwestor: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. EBOR ma kupić 5 proc. akcji PZU według ceny, jaka będzie oferowana inwestorom w ofercie publicznej. Bank zobowiązuje się też, że będzie akcjonariuszem przez pięć lat, na poziomie co najmniej 1 proc., a akcje będzie sprzedawał na warszawskiej giełdzie.

Skarb Państwa ma mieć 25 proc. akcji PZU plus 1 akcja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)