Notowania

kryzys
08.08.2009 07:17

Dane z rynku pracy pomogły Wall Street

Po dwóch dniach spadków główne indeksy nowojorskiej giełdy wyraźnie podskoczyły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po dwóch dniach spadków, w piątek główne indeksy nowojorskiej giełdy wyraźnie podskoczyły. Motorem wzrostów był doniesienia o niespodziewanym spadku stopy bezrobocia w USA.

Departament Pracy podał, że w lipcu amerykańscy pracodawcy zlikwidowali 247 tys. etatów. Po tym, jak w czerwcu pracę straciło 443 tys. osób, ekonomiści spodziewali się odczytu rzędu 320 tys.

Choć firmy nie przestają zwalniać, w lipcu po raz pierwszy od 15 miesięcy zmniejszyła się w USA stopa bezrobocia. Wyniosła 9,4 proc., w porównaniu z 9,5 proc. miesiąc wcześniej. Tymczasem ekonomiści prognozowali, że wzrośnie ona do 9,6 proc.

Giełda zareagowała optymizmem na te dane. Indeks 30 największych amerykańskich spółek Dow Jones Industrial Average (DJIA) umocnił się o 1,23 proc. (113,81 pkt) do 9370,07 pkt.

[

]( http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_dow_jones/ )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wskaźnik szerokiego rynku Standard & Poor's 500 wzrósł o 1,34 proc. (13,4 pkt) do 1010,48 pkt.

[

]( http://www.money.pl/gielda/swiat/usa_sp/ )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks Nasdaq Composite zwyżkował o 1,37 proc. (27,09 pkt) do 2000,25 pkt.

[

]( http://www.money.pl/gielda/swiat/indeks;gieldowy,nasdaq,usa,2.html )Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie bez znaczenia na przebieg sesji były również wyniki kwartalne towarzystwa ubezpieczeniowego American Insurance Group AIG, które przetrwało kryzys tylko dzięki 180 mld dol. rządowej pomocy.

W II kwartale spółka po raz pierwszy od blisko dwóch lat zdołała wypracować dodatni wynik, po tym jak w ciągu poprzednich sześciu kwartałów straciła łącznie ponad 100 mld USD. W ujęciu netto zysk wyniósł 1,8 mld dol., w porównaniu ze stratą 5,4 mld dol. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Po tych doniesieniach akcje AIG podrożały o ponad 20 proc.

S&P 500, najpilniej obserwowany przez analityków amerykański indeks giełdowy, od początku tygodnia zyskał 2,3 proc. Od dołka z pierwszej połowy marca wspiął się już o blisko 50 proc. W skali tygodnia indeks DJIA zyskał 2,2 proc., a Nasdaq 1,1 proc.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: kryzys, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz