Notowania

Długi Cyfrowego Polsatu. W co gra jeden z najbogatszych Polaków?

Spółka zadłuża się, by tego samego dnia ogłosić spłatę miliarda złotych kredytu, choć termin jeszcze nie minął. Jaki w tym sens?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/REPORTER)

Emisja obligacji na miliard złotych, przedterminowa spłata kredytu - też na miliard. To skala biznesu, w jakiej operuje Zygmunt Solorz-Żak. Jego Cyfrowy Polsat ma gigantyczne długi, które sięgają 13 miliardów złotych, a mimo to zadłuża się dalej. W co gra jeden z najbogatszych Polaków? - To element większej układanki - twierdzą eksperci. W grę wchodzi oszczędność rzędu 300 milionów złotych rocznie.

- Długi na koncie to nie jest to przyjemne uczucie. Nawet, kiedy spełnia się marzenia - mówił dwa lata temu w wywiadzie dla "Wprost" Zygmunt Solorz-Żak. By zaraz dodać: - Nie jest tak (...) że uparłem się, żeby kupić Polkomtel, do tego płacąc wysoką cenę i to w momencie, kiedy zyski branży i rynek generalnie spadają. Ja to wszystko przekalkulowałem. Za kilka lat ta firma będzie wolna od zobowiązań i bardzo zyskowna - dodawał.

W skali polskiego biznesu długi Cyfrowego Polsatu są gigantyczne - gdy Solorz kupował Polkomtel, sięgały 13 miliardów złotych. Ta kwota wystarczyłaby na zbudowanie sześciu Stadionów Narodowych. Analitycy przyznają, że zadłużenie, jak na tę branżę i polskie warunki, jest olbrzymie. Z drugiej strony jednak zdają się wierzyć, że imperium biznesowe jednego z najbogatszych Polaków nie ugnie się pod tym ciężarem.

- W momencie, gdy Solorz kupował Polkomtel wielu mówiło, że dużo ryzykuje i może przeszarżować - wspomina w rozmowie z Money.pl Konrad Księżopolski, analityk Espirito Santo. - Warunki, w których się zadłużał również nie były korzystne, więc nie dość, że kredyt był duży, to jeszcze stosunkowo drogi. Okazało się jednak, że można przy tak gigantycznym, jak na polskie warunki, zadłużeniu sobie poradzić, co moim zdaniem spółce się udało._ _

Niemal w tym samym momencie, gdy Cyfrowy Polsat ogłosił, że skutecznie sprzedał obligacje, od razu informował, że pozyskany w ten sposób miliard złotych przeznaczy na wcześniejszą spłatę kredytu. - To nie jest niespodziewana informacja - komentuje Konrad Księżopolski. - Od jakiegoś czasu było wiadomo, że Cyfrowy Polsat emituje obligacje i że będą one warte w sumie miliard złotych. Trzeba jednak na te ruchy spojrzeć jako na element większej układanki.

- Można to odczytać w ten sposób, że spółka korzystnie pozyskała środki przy emisji obligacji i mogła sobie pozwolić na przedwczesną spłatę kredytu, który był gorzej oprocentowany - dodaje w rozmowie z Money.pl Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK. - Średnie oprocentowanie długu powinno więc lekko spaść, co jest pozytywną informacją dla akcjonariuszy.

Potwierdzają to najnowsze rekomendacje domów maklerskich, które radzą kupować akcje Cyfrowego Polsatu. W raporcie z 15 lipca analitycy Espírito Santo (BESI) podtrzymują zalecenie "kupuj” dla akcji spółki. Ucięli co prawda cenę docelową z 29,1 zł do 28 złotych, co tłumaczą rosnącymi kosztami transmisji danych, a co za tym idzie, obniżonymi prognozami zysku na najbliższe lata, ale nadal da się wyczuć optymizm.

"Cyfrowy Polsat pozostaje faworytem BESI w polskim sektorze telekomunikacyjnym dzięki bardziej atrakcyjnemu miksowi przychodów niż tradycyjne telekomy. Składa się on z telewizji płatnej, (...) reklamy telewizyjnej (...) oraz rozwojowego sektora internetu mobilnego" - czytamy w rekomendacji domu maklerskiego. - Uważam, że Cyfrowy Polsat to ciekawa spółka z potencjałem wzrostowym - twierdzi Konrad Księżopolski, analityk Espirito Santo.

W podobnym tonie wypowiadają się analitycy DM BZ WBK, którzy w swojej rekomendacji cenę docelową ustalili jeszcze wyżej, bo na 31,5 zł.

Zobacz, jak zmieniał się kurs akcji Cyfrowego Polsatu od momentu przejęcia Polkomtela (14 listopada 2013)

"To tylko początek procesu"

Jak wskazuje analityk BESI, emisja obligacji i wcześniejsza spłata miliarda złotych kredytu bankowego jest raczej neutralną informacją dla akcjonariuszy i nie powinna znacząco wpłynąć na wycenę spółki, ale należy na nią patrzeć jak na pierwszy etap dłuższego procesu, który trwa już od kilku miesięcy.

- Cyfrowy Polsat chce zrefinansować całkowity dług, opiewający na około 13 miliardów złotych - wyjaśnia Księżopolski. - Spłata tego miliarda, pozyskanego od obligatariuszy sprawi, że negocjacje z bankami będą odrobinę łatwiejsze, bo toczyć się będą już tylko o 12 miliardów.

Jak spodziewa się analityk, efekt rozmów z bankami nad obniżeniem kosztu kredytów powinien być znany w okolicach września. - Według moich szacunków, koszt obsługi tego "nowego", zrefinansowanego kredytu będzie opiewał na 180-200 punktów bazowych ponad WIBOR (na dziś oznacza to więc około 3,8 proc. - przyp. red.) - prognozuje Księżopolski. - To pozwoli spółce obniżyć koszty obsługi długu docelowo o kwotę rzędu 300 milionów złotych rocznie. Byłaby to spora oszczędność, biorąc pod uwagę, że do tej pory wynosiły one około miliarda złotych.

Księżopolski twierdzi również, że decyzje nie powinny znacząco wpłynąć na wyniki spółki w drugim kwartale. - Można ewentualnie mówić o kosztach przygotowania emisji, które mogły wynieść między 5 a 7 milionów złotych - szacuje.

To niewielkie kwoty, biorąc pod uwagę fakt, że zysk operacyjny Cyfrowego Polsatu w pierwszym kwartale 2015 roku wyniósł 897 milionów złotych, a po odliczeniu amortyzacji - 429 milionów. Jak prognozują analitycy DM BZ WBK, w drugim kwartale może on wzrosnąć odpowiednio do 938 i 525 milionów złotych. W porównaniu z tym samym okresem rok temu, oznacza to wzrost o ponad 30 procent.

##Wyniki finansowe Cyfrowego Polsatu z prognozą na II kwartał 2015
II kw. 2014 I kw. 2015 II kw. 2015 (prognoza)
Źródło: DM BZ WBK
Przychody 1 746 mln zł 2 329 mln zł 2 384 mln zł
Zysk netto 132 mln zł 171 mln zł 309 mln zł

Jeszcze szybciej wzrośnie natomiast zysk. Jeszcze rok temu spółka "na czysto" zarobiła 132 miliony, teraz, jak prognozuje DM BZ WBK, może to być nawet ponad 300 milionów złotych.

Cyfrowy Polsat jeszcze w kwietniu podawał, że analizuje możliwość refinansowania zadłużenia grupy, które wynosi łącznie 13 mld zł. Mogłoby ono obejmować zarówno istniejące kredyty bankowe, jak i inne instrumenty dłużne podmiotów z grupy kapitałowej. Te zapowiedzi realizują się właśnie teraz.

- Zastanawiając się nad jego potencjalną strukturą, na tym etapie rozważamy głównie kredyt złotowy i polskie obligacje. Naszym nadrzędnym celem jest uproszczenie struktury zadłużenia oraz optymalizacja warunków i obniżenie kosztów jego obsługi, co miałoby wpływ na zapewnienie grupie większej elastyczności biznesowej i korzystnych warunków dla jej przyszłego rozwoju - informował wtedy Tomasz Szeląg, członek zarządu ds. finansowych w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu.

Miliard z obligacji, miliard mniej kredytu

Cyfrowy Polsat w środę podsumował emisję niezabezpieczonych obligacji korporacyjnych o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł. Obligacje będą notowane na rynku Catalyst. Wśród inwestorów, którzy objęli papiery, znalazł się szereg funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, jak również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Cena emisyjna jednej obligacji wyniosła 1 tys. zł i była równa cenie nominalnej. Obligacje podlegają wykupowi po 6 latach, czyli 21 lipca 2021 r. Oprocentowanie ma być wypłacane co pół roku, a jego wysokość jest zmienna, oparta o stawkę WIBOR 6M (dzisiaj 1,79 proc.). Dodatkowo jest jeszcze powiększona o marżę, która jest tym wyższa, im wyższy jest wskaźnik zadłużenia. Obecnie oprocentowanie wyniosłoby więc 4,29 proc.

##Rekomendacje biur maklerskich dla akcji Cyfrowego Polsatu
Instytucja Data rekomendacji Rekomendacja Cena docelowa (PLN)
Źródło: Cyfrowy Polsat
BDM 19 stycznia 2015 r. Redukuj 20,1
Deutsche Bank 16 stycznia 2015 r. Trzymaj 26,0
DM BOŚ S.A. 1 września 2014 r. Trzymaj 26,5
DM BZ WBK 8 lipca 2015 r. Kupuj 31,5
DM mBanku 15 grudnia 2014 r. Redukuj 22,0
DM PKO BP 25 maja 2015 r. Trzymaj 27,9
Erste Group 7 maja 2015 r. Kupuj 30,0
Banco Espírito Santo de Investimento S.A. 15 lipca 2015 r. Kupuj 28,0
Goldman Sachs 21 kwietnia 2015 r. Neutralnie 26,1
ING Grudzień 2014 r. Kupuj 29,1
IPOPEMA Securities S.A. 19 stycznia 2015 r. Kupuj 26,7
Pekao Investment Banking S.A. 10 grudnia 2014 r. Trzymaj 26,0
Raiffeisen Centrobank 26 marca 2015 r. Kupuj 30,0
Trigon Dom Maklerski 12 marca 2015 r. Kupuj 28,3
UBS 9 marca 2015 r. Kupuj 28,0

- To bardzo duża jak na polski rynek emisja obligacji korporacyjnych, dzięki której skutecznie dywersyfikujemy źródła finansowania, zyskując jeszcze większą elastyczność biznesową. Marża, jaką uzyskaliśmy w procesie budowania księgi popytu jest bardzo atrakcyjna, zważywszy na charakterystykę instrumentów niezabezpieczonych - powiedział cytowany w komunikacie spółki członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Tomasz Szeląg.

Zaznaczył, że emisja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, co jest "dużym powodem do zadowolenia, zwłaszcza w świetle ostatnich niekorzystnych wydarzeń na rynkach finansowych i kryzysu greckiego".

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Biznesmen od lat jest jednym z najbogatszych Polaków. W rankingu Forbesa w 2014 roku zajął drugie miejsce z majątkiem szacowanym na 12 miliardów złotych.

Tagi: cyfrowy polsat, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz