Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobre rekomendacje dla Pekao SA i Alior Banku z Grupy PZU

Dobre rekomendacje dla Pekao SA i Alior Banku z Grupy PZU

Fot. Michał Dyjuk/Reporter
Trwa dobra passa banków należących do Grupy PZU. Pekao SA z dobrymi rekomendacjami od analityków JP Morgan, PKO BP, Trigon oraz Erste Banku. Alior Bank chwalą analitycy Morgan Stanley, Societe Generale, oraz Domu Maklersiego BOŚ Banku.

Na dobre wyniki finansowe Alior Banku po drugim kwartale br. wskazują analitycy Societe Generale w sierpniowym raporcie, w tym m.in. na zysk w wysokości 100 mln zł (konsensus rynkowy 94 mln zł), co potwierdza plany zarządu utrzymania strategicznych celów do 2020. Według analityków kontynuacja strategii na lata 2017-2020 przez zarząd banku powinna być dobrym sygnałem dla inwestorów, podobnie jak koncentracja na długoterminowym planowaniu kapitałowym oraz zyskowności. Analiza podkreśla również, że model „cyfrowego buntownika” jest przekonujący i Alior Bank ma potencjał, by podtrzymać obecną wzrostową tendencję. W efekcie Societe Generale podwyższyło cenę docelową za akcje banku.

Równie pozytywnie w swym najnowszym raporcie wypowiadają się analitycy Morgan Stanley. Wskazują duży potencjał wzrostu banku. Wyceniając Alior Bank na bazie wskaźnika zwrotu z kapitału własnego w 2019 r. wartość akcji może wzrosnąć o 23%, natomiast biorąc pod uwagę ROE w 2020 r. – o 41%.

Bank rośnie, ale nie za wszelką cenę

Wycenę akcji Alior Banku podnieśli także analitycy DM BOŚ – cena docelowa 75,2 zł. Według ekspertów wyniki finansowe Alior Banku za drugi kwartał br. są dobre. Zysk banku wyniósł 100 mln zł, czyli więcej niż oczekiwania rynkowe.

W sierpniowym raporcie eksperci wskazują, że Alior Bank znajduje się na dobrej pozycji, by generować zyski z fuzji z Bankiem BPH. Ponadto bank działa i zwiększa aktywność w wysokomarżowych segmentach dzięki efektywnej sprzedaży produktów.

Według ekspertów Morgan Stanley strategiczne cele banku, czyli osiągnięcie do 2020 r. ROE na poziomie 14 proc., obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 39 proc. oraz utrzymanie marży odsetkowej netto (NIM) w okolicach 4,5% przy kosztach ryzyka na poziomie 1,7% są osiągalne.

- Alior Bank zbiera dużo pozytywnych rekomendacji, zwłaszcza ze względu na dobre wyniki odsetkowo-prowizyjne – mówi Andrzej Domański z zarządu Eques Investment TFI SA. - Osobiście cieszy mnie, że bank chce rosnąć, ale nie za wszelką cenę. Chęć wykazania wzrostów za wszelką cenę jakiegoś banku prowadziłaby do wojny cenowej, tymczasem Alior Bank nadal jest jednym z najtańszych banków i chce pokazać wzrost w tych segmentach, które przynoszą mu największą rentowność. Zarząd, jak widać, chce skupić się na rentowności biznesu, co jest dobrą wróżbą na przyszłość – dodaje Domański.

Dobre wyniki, wysoka dywidenda

Analitycy Morgan Stanley pozytywnie ocenili również drugi bank, którego większościowym udziałowcem jest Grupa PZU – Pekao SA. W raporcie wskazali m.in. na: przewidywany w 2018 r. solidny wzrost akcji kredytowej na poziomie 8%, efektywne zarządzanie ryzykiem, a także wysoki i atrakcyjny poziom wypłacanej dywidendy. Po ogłoszeniu wyników finansowych banku za drugi kwartał br. analitycy innych instytucji podkreślają również silną pozycję kapitałową Pekao SA, poprawę przychodów operacyjnych, a także dobry wynik odsetkowy.

Bank Pekao SA uzyskał pozytywne rekomendacje od analityków PKO BP (trzymaj, cena docelowa 140 zł), JP Morgan (przeważaj , cena docelowa 147,4 zł), Vestor (akumuluj, cena docelowa 140 zł, Trigon (trzymaj, cena docelowa 147,1 zł) oraz Erste (akumuluj, cena docelowa 151,6 zł).

Analitycy rynku oczekują, że dobre wyniki banku przełożą się na wysoki poziom wypłacanej dywidendy z zysku za 2017 r. sięgający nawet 100%.

Duże nadzieje pokładane są również w zapowiadanej przez zarząd nowej strategii, która ma zostać ogłoszona w listopadzie 2017 r. Zgodnie z zapowiedziami ma być ona nastawiona na rozwój bankowości detalicznej i mocniejsze wejście w sektor MŚP.

- Bank cały czas charakteryzuje wysoka rentowność. Dodatkowo charakterystyczna dla tego banku jest ekspozycja na polskie korporacje i kredytowanie polskich przedsiębiorców i inwestycji oraz duża dywidenda. W porównaniu do konkurencji jest to też relatywnie tani bank praktycznie nie obciążony kredytami hipotecznymi we franku szwajcarskim, wokół których ciągle są zawirowania – podsumowuje Domański.

pekao, giełda, alior bank
Czytaj także
Polecane galerie
Klient
2017-08-27 16:18
Co na to KNF?
Gość
2017-08-25 14:38
Chyba policzyli sobie nasze ofe