Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drony w PKP Cargo. Spółka zapobiega w ten sposób kradzieżom

0
Podziel się:

PKP Cargo rozpoczęło latem regularne wykorzystywanie zakupionych dronów do zabezpieczania swoich pociągów i terenów kolejowych przed kradzieżą.

Drony w PKP Cargo. Spółka zapobiega w ten sposób kradzieżom
(Wirtualna Polska, Michał Masiak)

PKP Cargo rozpoczęło latem regularne wykorzystywanie zakupionych dronów do zabezpieczania swoich pociągów i terenów kolejowych przed kradzieżą. Drony są wykorzystywane w całym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego.

Bezzałogowce obsługiwane są przez specjalnie przeszkolonych operatorów, którzy zdali egzaminy państwowe i uzyskali certyfikaty Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

- We współpracy ze Służbą Ochrony Kolei oraz policją nasililiśmy działania prewencyjne. Odnotowane straty zmniejszyły się o 1,6 mln zł. Wykorzystanie dronów z całą pewnością miało znaczący wpływ na tak dobry wynik, a warto pamiętać, że był to dopiero okres testowania urządzeń. Rozpoczęliśmy regularne wykorzystywanie maszyn do ochrony naszych transportów - powiedział dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Audytu w PKP Cargo Maciej Borecki, cytowany w komunikacie.

Dzięki podjętym przez PKP Cargo inicjatywom, w pierwszym półroczu straty z tytułu kradzieży towarów z pociągów zostały ograniczone o 59 proc. rok do roku. Liczba incydentów w tym czasie zmniejszyła się o 44 proc. W pierwszej połowie roku odnotowano 350 kradzieży węgla ze składów PKP Cargo, czyli o 36 proc. mniej niż rok temu. Liczba kradzieży złomu spadła o 62 proc.

- Drony znajdą też wiele innych zastosowań - będziemy używać ich m.in. do sprawdzania, czy wagony zdawane przez klientów zostały właściwie opróżnione. To znacznie skróci czas takich inspekcji, niezbędnych do płynnej pracy - dodał Borecki.

PKP Cargo będzie wykorzystywać drony przede wszystkim na Śląsku, gdzie skala incydentów jest największa.

- Śląsk ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ to stąd wyrusza 60 proc. krajowych oraz 70 proc. eksportowych przewozów. Również w tym regionie odnotowujemy blisko trzy czwarte kradzieży towarów - wyjaśnił dyrektor.

Notowania tygodniowe akcji PKP Cargo

W 2014 roku wewnątrz PKP Cargo powołano specjalny Zespół Operacyjny, którego podstawowym celem jest ograniczenie strat ponoszonych przez największego polskiego przewoźnika. Drony rejestrują obraz w pobliżu składów i przesyłają go w czasie rzeczywistym do siedziby Zespołu Operacyjnego. Dzięki temu, że zamontowane na nich kamery posiadają wysokiej jakości zoom optyczny, możliwe jest zdobycie materiału dowodowego, który pozwala Policji zidentyfikować sprawców kradzieży.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48 proc. udziału w rynku według masy i ok. 57 proc, według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)