Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Druga połowa roku dla Seco/Warwick nie powinna być zła

0
Podziel się:

W II kwartale korzystna sytuacja panowała na rynkach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Natomiast słabszy popyt spółka zaobserwowała w Indiach, Chinach i Brazylii.

Druga połowa roku dla Seco/Warwick nie powinna być zła
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Seco/Warwick oczekuje, że w II połowie 2013 roku marża brutto ze sprzedaży i marża netto nie będą niższe niż te zanotowane w II kwartale, kiedy wyniosły kolejno 27,9 procent oraz 5,5 procent. Na dywidendę dla akcjonariuszy Seco/Warwick może przeznaczyć około 50 procent zysku za 2013 rok - poinformował prezes Paweł Wyrzykowski.

_ - W samym II kwartale osiągnęliśmy 28 procent marży brutto. Naszą intencją jest utrzymanie tego poziomu, bądź niewielka poprawa do około 30 procent. Jeśli chodzi o marżę zysku netto to w II kwartale sięgnęła 5,5 procent i oczekujemy wzrostu do co najmniej 6 procent. To są cele do 2016 roku _ - powiedział podczas konferencji prasowej Wyrzykowski.

Pytany o marże w II połowie 2013 roku, odpowiedział: _ Zakładamy, że marże nie spadną (w stosunku do II kwartału - przyp. PAP) _.

Zgodnie ze strategią przedstawioną jesienią 2012 roku, Seco/Warwick chce w 2016 roku osiągnąć 1 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, a począwszy od zysku za 2013 rok chce zacząć regularnie wypłacać dywidendę. - _ Podtrzymujemy nasze cele _ - skomentował prezes.

_ - Jeśli chodzi o dywidendę, to informowaliśmy, że w długim okresie ma ona stanowić około 50 procent skonsolidowanego zysku netto i z zysku za 2013 rok będzie ona oscylowała wokół tego poziomu _ - dodał.

Wyrzykowski poinformował również, że zgodnie z założeniami, oszczędności z tytułu połączenia działalności operacyjnej Seco/Warwick i Seco/Warwick Thermal wyniosą w 2013 roku około 5 mln zł.

Prezes Seco/Warwick podał, że w II kwartale 2013 roku korzystna sytuacja panowała na rynkach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Natomiast słabszy popyt spółka zaobserwowała w Indiach, Chinach i Brazylii.

_ - To nie było dla nas zaskoczeniem, trendy były znane. Wejście do tych krajów to od początku była dla nas inwestycja długoterminowa. W okresie spowolnienia chcemy się przygotować do dalszej fazy wzrostu. Zakładamy, że za kilka miesięcy powróci dość dobry popyt w tych krajach _ - skomentował Wyrzykowski.

_ - Lata 2015-2016 to powinien być okres przyzwoitego wzrostu na tych rynkach. Bierzemy z kolei jeszcze poprawkę na słabszy rok 2014 _ - dodał.

Prezes poinformował, że spółka nie planuje na razie ekspansji na kolejnych rynkach zagranicznych. - _ Kolejnych krajów z pragmatycznego punktu widzenia nie bierzemy w naszych założeniach w rachubę _ - powiedział.

Pytany, czy chodzi jedynie o powstrzymanie się od akwizycji w nowych krajach, czy nie wchodzenie na nowe rynki w ogóle, odpowiedział: _ W ogóle. Chcemy wzmacniać naszą obecność w Indiach, Chinach i Brazylii _.

Wyrzykowski poinformował, że ruszyła już działalność hartowni usługowej Seco/Warwick w Rosji. - _ Na razie jest to rozruch i będzie on trwał także w II półroczu. Nie liczymy jeszcze na istotne przychody w tym roku _ - dodał.

W II kwartale 2013 roku Seco/Warwick zanotował ponad 11-procentpwy wzrost przychodów do ok. 135 mln zł, z czego spółki indyjska i brazylijska dodały ok. 10 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł do 11,9 mln zł z 10,7 mln zł przed rokiem, a zysk operacyjny przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej spadł nieznacznie rdr do 7,4 mln zł z 7,6 mln zł.

W całym I półroczu zysk netto Seco/Warwick wyniósł ok. 13 mln zł, EBIT sięgnął 21,1 mln zł, a przychody 253,4 mln zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)