Notowania

giełda
10.09.2018 15:32

Akcje JSW poleciały w dół. Możliwa dymisja prezesa

W czwartek zbiera się rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Nieoficjalnie mówi się, że ze stanowiskiem prezesa pożegna się Daniel Ozon. Taki obrót spraw nie podoba się inwestorom, którzy od rana pozbywają się akcji państwowej spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW)
Formalnie Daniel Ozon jest prezesem JSW od niecałego roku.

"Ministerstwo energii chce zdymisjonować prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej na posiedzeniu rady nadzorczej w czwartek w związku z rozbieżnościami co do strategii" - informuje agencja Reuters, powołując się na źródło w samej spółce.

Przedstawiciele JSW odmawiają komentarza. Milczy na razie także resort odpowiedzialny za nadzór nad spółką.

Powodem dymisji ma być niechęć prezesa do realizacji planu nakreślonego przez ministra energii. "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna" donoszą, że Krzysztof Tchórzewski chce, by JSW przejęła Polimex-Mostostal od innych państwowych spółek.

Obecnie udziały w Polimeksie mają: PGNiG, PGE, Enea i Energa. Dla JSW przejęcie udziałów byłoby kosztowne, a dla podstawowej działalności spółki nic by to nie zmieniło.

Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie"

Spekuluje się także, że JSW miałoby być zaangażowane w pomoc w finansowaniu budowy bloku węglowego w Elektrowni w Ostrołęce należącej do Energi i Enei, co też wcześniej nie było brane pod uwagę, a mocno zmieniłoby dotychczasowe plany.

Pomysły ministerstwa i wizja kolejnych zmian we władzach JSW wyraźnie nie spodobały się inwestorom. Efektem jest tąpnięcie na akcjach, które tanieją ponad 8 proc. W najgorszym momencie przecena przekraczała nawet 10 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji JSW

Przekładając to na wartość całej firmy, wychodzi około 700 mln zł straty w ciągu kilku godzin. Inwestorzy wyceniają obecnie biznes JSW na nieco ponad 7 mld zł.

Po tym niespodziewanym zjeździe notowań akcje JSW są na najniższym poziomie od marca ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

ŁajdactwoA gdzie miały lecieć? Polska w ruinie to chyba teraz jest? Idzie Barbórka, 13-ka, 14-ka. Górnik dalej jest panem wobec "pana bez trybu" Ten … Czytaj całość

10-09-2018

EwaJak do tej pory to wszystkie decyzje Pana Tchórzewskiego doprowadzały po kolei do spadku kursu akcji wszystkich spółek energetycznych. Niech w końcu … Czytaj całość

10-09-2018

KarolBrawo PIS. Panstwowe firmy powinny służyć panstwu a nie inwestorom z Izraela. Jak potrzebna jest kasa na Ostroleke a JSW ja ma to niech oddaje. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)