Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EBI: Niewielka świadomość szans, jakie stwarza przeciwdziałanie zmianie klimatu

0
Podziel się:

Ponad 1/5 (22%) Polaków uważa, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy (dla porównania średnia w UE wynosi 21%), wynika z odpowiedzi na ankietę przeprowadzoną przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i globalną pracownię badania opinii publicznej YouGov. Liczby te wskazują, że chociaż Polacy są nieco większymi optymistami niż ogół Europejczyków, świadomość szans dla gospodarki, jakie stwarza przeciwdziałanie zmianie klimatu, jest nadal niewielka - zarówno w Polsce, jak i na całym kontynencie.

EBI: Niewielka świadomość szans, jakie stwarza przeciwdziałanie zmianie klimatu

"Ankieta EBI dotycząca klimatu jest cennym źródłem informacji o tym, jak zdaniem Europejczyków zmiana klimatu oraz wysiłki podejmowane w celu przeciwdziałania temu zjawisku wpłyną na gospodarki poszczególnych państw. Zgodnie z badaniem, 60% Polaków uważa, że zmiana klimatu będzie miała dla nich określone skutki finansowe (takie jak wzrost cen ubezpieczeń i energii, wzrost podatków itd.). Z ankiety wynika również, że negatywnych skutków gospodarczych działań w dziedzinie klimatu bardziej obawiają się Europejczycy mający mniejsze dochody. Co ciekawe, w Polsce zaobserwowano odwrotną prawidłowość: 45% Polaków osiągających roczny dochód brutto gospodarstwa domowego powyżej 24 tys. euro sądzi, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu negatywnie wpłyną na wzrost gospodarczy, natomiast wśród osób osiągających dochód poniżej 12 tys. euro uważa tak jedynie 38% respondentów" - czytamy w komunikacie.

Ankieta wykazała, że obywatele Unii Europejskiej są bardziej zaniepokojeni skutkami finansowymi zmiany klimatu niż Amerykanie i Chińczycy: 55% Europejczyków wymieniło skutki finansowe wśród konsekwencji zmiany klimatu, które będą ich dotyczyły osobiście. Dla porównania odpowiedź tę wybrało 40% Chińczyków i 45% Amerykanów. Ci ostatni są również większymi optymistami, jeśli chodzi o korzyści gospodarcze wynikające z wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu: 26% uważa, że działania w dziedzinie klimatu mogą mieć pozytywny wpływ na gospodarkę (dla porównania odsetek ten wynosi 21% w Europie i zaledwie 11% w Chinach), podano również.

EBI konsekwentnie występuje w roli jednego z największych na świecie źródeł finansowania na potrzeby przeciwdziałania zmianie klimatu. Od 2011 r. bank zainwestował w skali globalnej środki w wysokości ponad 130 mld euro, które umożliwiły podjęcie działań na rzecz klimatu o wartości ponad 600 mld euro. Kwota ta jest zbliżona do wartości polskiego PKB.

"Finansowanie jest bardzo ważnym aspektem prowadzonej na całym świecie walki ze zmianą klimatu i jej negatywnymi skutkami. Ponadto EBI ma pełne przekonanie, że wsparcie finansowe działań w dziedzinie klimatu jest kluczem do wykorzystania szans w dziedzinie wzrostu i wdrażania innowacji. Być może nie wszyscy wiedzą, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu mogą przynieść znaczne korzyści z punktu widzenia wzrostu gospodarczego i przyczynić się do utworzenia wielu nowych miejsc pracy. Należy jednak pamiętać, że samo finansowanie ze środków publicznych, nawet z uwzględnieniem wkładu instytucji międzynarodowych, nie jest wystarczające. Istotną rolę w walce z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu, mają również do odegrania inwestorzy, przedsiębiorcy i inni uczestnicy rynku, a EBI dokłada starań, aby zachęcić ich do działania na rzecz klimatu" - powiedziała kierownik ds. polityki środowiskowej, klimatycznej i społecznej w EBI Monica Scatasta, cytowana w materiale.

EBI nawiązał współpracę z globalną firmą YouGov zajmującą się badaniem opinii publicznej i analizą danych, aby przeprowadzić dokładną analizę nastrojów obywateli w kwestii zmiany klimatu. Ankieta ma dostarczyć informacji do szerszej debaty na temat zmiany klimatu oraz pomóc zrozumieć nastroje i oczekiwania obywateli w zakresie działań w dziedzinie klimatu. W latach 2018 i 2019 zostanie opublikowanych sześć serii danych z ankiety EBI dotyczącej klimatu, z których każda będzie poświęcona innemu obszarowi tematycznemu. W badaniu wzięło udział 25 tys. respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)