Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Efekty prac nad tzw. ustawą frankową będą znane na przełomie maja i czerwca

0
Podziel się:
Efekty prac nad tzw. ustawą frankową będą znane na przełomie maja i czerwca

W Kancelarii Prezydenta trwają prace zespołu ekspertów nad rozwiązaniem problemów osób posiadających kredyty denominowane i indeksowane do walut obcych. Prace mają zakończyć się na przełomie maja i czerwca br. przedstawieniem propozycji uzupełnień do projektu, a ostateczną decyzję o kształcie projektu ustawy podejmie Prezydent, podała Kancelaria Prezydenta.

Szefowa Kancelarii Prezydenta powołała 8 kwietnia br. zespół do spraw wypracowania zmian w propozycji projektu ustawy dotyczącej kredytów odnoszonych do walut obcych .

Do prac w zespole zostali zaproszeni specjaliści z dziedziny prawa i ekonomii w zakresie finansów i bankowości: dr hab. Marcin Dyl, doc. dr Marek Grzybowski, Sławomir Horbaczewski, dr hab. Zbigniew Krysiak, dr hab. Jarosław Mielcarek, prof. dr hab. Witold Modzelewski, dr hab. Anna Szelągowska oraz dr Marek Dietl, doradca Prezydenta i pracownicy Kancelarii Prezydenta: dr Aneta Frań-Adamek, Przemysław Bryksa i Paweł Janik.

"Obecnie są prowadzone konsultacje eksperckie, których celem jest m.in. ocena i analiza informacji, danych i opinii, które w dniach 15 i 29 marca 2016 roku przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego, odnośnie propozycji projektu ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i umów pożyczki" - czytamy w komunikacie.

Przewiduje się, że prace Zespołu zakończą się na przełomie maja i czerwca br. przedstawieniem propozycji uzupełnień do projektu. Ostateczną decyzję o kształcie projektu ustawy podejmie Prezydent, podano także.

Jednocześnie są kontynuowane konsultacje z przedstawicielami firm zajmujących się audytem finansowym, w szczególności w sektorze bankowym, które mają na celu wypracowanie mechanizmów rozłożenia skutków finansowych projektowanej regulacji na lata.

"Projekt ustawy przed przesłaniem go do parlamentu musi zostać wzbogacony o pełną i spójną ocenę skutków regulacji. Podstawowym celem projektu pozostaje złagodzenie negatywnych i niemożliwych do przewidzenia - w momencie zaciągania kredytu - skutków, jakie zostały wywołane dużym wzrostem kursów walut" - czytamy także.

Zadaniem, jakie postawiła sobie Kancelaria Prezydenta, jest także stworzenie mechanizmów gwarantujących wieloaspektowe bezpieczeństwo finansowe Polski po wejściu w życie projektowanej ustawy, podsumowano w informacji.

W ub. tygodniu RMF FM podało - powołując się na nieoficjalne informacje - że Kancelaria Prezydenta przygotowuje spore zmiany w projekcie ustawy o pomocy frankowiczom. Ustawa ma być mniej bolesna dla banków, a jej koszt wyliczony przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) - która twierdzi, że na przewalutowaniu kredytów we frankach banki straciłyby nawet 70 mld zł - miałby być rozłożony w czasie: na 20-30 lat.

W połowie marca br. KNF poinformowała, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu całkowite obciążenie banków w 2016 r. z tytułu spreadu i restrukturyzacji kredytów wyniesie 66,9 mld zł. KNF oceniła, że skutki finansowe projektowanej ustawy o kredytach walutowych mogą nie tylko zachwiać stabilnością poszczególnych banków, ale również prowadzić do utraty zaufania do systemu bankowego, a w skrajnym scenariuszu spowodować kryzys finansowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)