Notowania

giełda
10.05.2018 13:28

Orlen za PGE przy budowie "atomówki"? Duże zamieszanie na akcjach

Polska Grupa Energetyczna odchodzi od planów bycia liderem budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej i chce skupić się na projektach farm wiatrowych na Bałtyku. Rolę lidera mógłby przejąć PKN Orlen - donosi agencja Reuters.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/REPORTER)
Giełda błyskawicznie zareagowała na doniesienia agencji Reuters.

Bohaterami czwartkowej sesji na giełdzie w Warszawie są państwowe spółki PGE i PKN Orlen. Notowania pierwszej idą mocno do góry, w przeciwieństwie do paliwowego koncernu. Wszystko przez nieoficjalne doniesienia dotyczące zaangażowania firm w budowę elektrowni atomowej.

Polska Grupa Energetyczna odchodzi od planów bycia liderem budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej i chce skupić się na projektach farm wiatrowych na Bałtyku. Rolę lidera mógłby przejąć PKN Orlen - donosi agencja Reuters, powołując się na czterech informatorów powiązanych ze sprawą.

Jeden z informatorów wskazał, że PGE nie zdoła sfinansować obu projektów, a niższe koszty przemawiają za technologią wiatrową. Może jednak dalej uczestniczyć w projekcie atomowym, ale w mniejszym stopniu.

"Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Władze energetycznej spółki na razie nie skomentowały tych doniesień. Podobają się one inwestorom, którzy od dawna wyrażali duży sceptycyzm wobec elektrowni atomowej, której budowa jest bardzo kosztowna, a pierwsze korzyści z tego będą za wiele lat.

PGE jest w czwartek najsilniejszą spółką w giełdowym indeksie WIG20. Akcje idą w górę blisko 6,5 proc. W ciągu kilku godzin inwestorzy kupili papiery o wartości ponad 45 mln zł.

Obserwuj bieżące notowania akcji PGE

Zupełnie odwrotnie jest z akcjami PKN Orlen. Tu nastroje drastycznie się pogorszyły i spółka jest najgorszym przedstawicielem indeksu WIG20. Akcje Orlenu tracą na wartości blisko 4,5 proc. przy obrotach przekraczających 50 mln zł.

Spekuluje się, że to paliwowy koncern miałby zastąpić PGE przy budowie elektrowni atomowej. Oznaczałoby to zwiększenie zaangażowania finansowego, na które wcześniej inwestorzy nie byli przygotowani.

"PKN Orlen w trybie ciągłym analizuje wiele różnych projektów, które mogłyby wpisać się w plany długoterminowego rozwoju grupy" - komentuje biuro prasowe Orlenu, cytowane przez agencję Reuters.

Obserwuj bieżące notowania akcji PKN Orlen

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, elektrownia atomowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2018

podżegacz pokojowyPolsce najbardziej opłacałoby się zrobić z 500 + wodorówek wówczas hameykanskie jewreje by musiały sie ODPR od nas raz na zawsze

10-05-2018

januszPrzecież ta obecna władza nie wybuduje żadnej atomówki, ile lat to słyszymy...już, już...nieudacznicy.

10-05-2018

wideł i kos też coraz mniejBez AE bąbki nie zbudujemy a zasiedziała agentura z innego kraju ściągnąć nam nie daje.

Rozwiń komentarze (4)