Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Właściciel Stokrotki ma problem. Skarbówka naliczyła 195 mln zł zaległych podatków

Spółka nie zgadza się z decyzją i zapowiada odwołanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk)

Grupa Emperia Holding ma do zapłacenia 142 mln zł podatku dochodowego za 2011 rok - wynika z kontroli Skarbówki z Lublina. Do tego dochodzi ponad 50 mln zł odsetek karnych za ostatnie 5 lat. Spółka nie zgadza się z decyzją i zapowiada odwołanie.

Właściciel sieci marketów "Stokrotka" otrzymał z kancelarii podatkowej, ustanowionej pełnomocnikiem w sprawie, informację o doręczeniu w dniu 31 stycznia 2017 roku decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie. Chodzi o kontrolę z marca ubiegłego roku, prowadzoną w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 rok.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił zobowiązanie podatkowe Emperia Holding na 142,46 mln zł.

"Zgodnie z treścią decyzji, zdaniem dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie przymusowe umorzenie udziałów w spółce zależnej P1 Sp. z o.o. miało charakter pozorny, a rzeczywistą czynnością prawną dokonaną w dniu 29 grudnia 2011 roku było dobrowolne umorzenie udziałów" - czytamy w komunikacie Emperii.

Chodzi o transakcję z grudnia 2011 roku. Wtedy konkurencyjny Eurocash kupił od Emperii za ponad miliard złotych udziały w kilku spółkach dystrybucyjnych. Emperia przed transakcją miała według Skarbówki wprowadzić jedną ze spółek zależnych o nazwie Tradis do sprzedawanej spółki P1. Takie działanie umożliwiło dokonanie optymalizacji podatkowej.

Zarząd spółki nie zgadza się z taką interpretacją urzędników i ustaleniami stanu faktycznego. "Spółka zamierza odwołać się od decyzji. Decyzja jako wydana przez organ pierwszej instancji jest nieostateczna i niewymagalna" - podkreśla Emperia w komunikacie.

Jeśli Emperia nie udowodni, że Skarbówka się myli, będzie musiała zapłacić dużo więcej niż tylko zaległe 142 mln zł. Do tego dochodzą bowiem jeszcze odsetki za zwłokę od zobowiązania, które na dzień doręczenia decyzji wynoszą 52,37 mln zł. W sumie więc do zapłaty jest 195 mln zł.

To już kolejny taki przypadek, gdy Urząd Kontroli Skarbowej nakazuję zapłatę podatku za poprzednie lata dużym spółkom giełdowym. Kilkanaście dni temu pisaliśmy o właścicielu marek odzieżowych Reserved i Cropp (spółka LPP), który zdaniem urzędników ma do zapłaty 24 mln zł. W tym przypadku chodzi o niewłaściwe rozliczenie kosztów uzyskania przychodów przy podatku za 2012 rok. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Grupa handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną. Jest obecna na polskim rynku od 1990 roku. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju. Kojarzona jest głównie z handlem. Tworzy bowiem sieć ponad 320 supermarketów i marketów "Stokrotka" zlokalizowanych na osiedlach, w mini-centrach i galeriach handlowych.

Tagi: rynek spożywczy, handel detaliczny, giełda, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

umDobra zmiana. Zostanie Portugalczyk, Anglicy i Niemcy. Polski handel won. Panie Morawiecki ktoś w pana służbach wziął kasę za niszczenie polskiej … Czytaj całość

31-01-2017

xyzI teraz badz madry i prowadz w tym prdolniku biznes.

01-02-2017

AndrewNewA może jednak były tam machlojki zwane przez wielki biznes "optymalizacją podatkową" Pomyślcie więc "adwokaci" zanim będziecie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)