Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea Operator zainwestuje ponad miliard złotych

0
Podziel się:

Firma prowadzi program przyłączania do swej sieci odnawialnych źródeł energii.

Enea Operator zainwestuje ponad miliard złotych
(Fotolia)
bEJOwyvF

Ponad miliard złotych planuje zainwestować na Pomorzu Zachodnim do 2019 roku Enea Operator - poinformował w poniedziałek w Szczecinie wiceprezes firmy Marek Szymankiewicz. Inwestycje mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców regionu.

- Jeszcze w tym roku, w ramach inwestycji w sieć elektroenergetyczną wysokiego napięcia, chcemy wybudować między innymi nową dwutorową linię napowietrzną relacji Dolna Odra-Chlebowo o długości 17 km. Dzięki tej inwestycji zwielokrotnieniu ulegnie liczba wyprowadzeń z Elektrowni Dolna Odra w kierunku Szczecina i okolic - zapowiedział prezes Szymankiewicz.

Enea Operator przebuduje też jednotorową linię relacji Załom-Goleniów na długości ponad 20 km.

bEJOwyvH

Szymankiewicz podkreślał, że firma prowadzi program przyłączania do swej sieci odnawialnych źródeł energii i realizuje w woj. zachodniopomorskim inwestycje niezbędne do odbioru energii z takich źródeł. To nie tylko polityka niskoemisyjna, ale też nowe miejsca pracy, podatki dla samorządów czy wzrost atrakcyjności regionu dla nowych inwestorów - dodał wiceprezes.

Szefostwo firmy zapowiedziało również wprowadzenie w życie projektów związanych ze średnim i niskim napięciem, których celem jest poprawa bezpieczeństwa dostaw energii i zwiększenie niezawodności, w tym opracowanie długofalowej koncepcji rozwoju sieci średniego napięcia, kompleksowa automatyzacja i monitorowanie sieci średniego napięcia, pozwalająca m.in. na precyzyjne wydzielanie miejsc awarii.

- W ciągu czterech ostatnich lat Enea skróciła czas trwania tzw. przerw nieplanowych na Pomorzu Zachodnim o ponad 30 proc., tj. z 338 minut do 226 minut - zaznaczył Szymankiewicz.

Enea Operator dostarcza prąd do 2,5 mln odbiorców w zachodniej części kraju. Firma powstała w 2006 r. jako spółka zależna Enea SA. Od 2007 r. dostarcza energię do odbiorców na obszarze ok. 58 tys. km kw., na terenie województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i niewielkiej części dolnośląskiego oraz pomorskiego.

bEJOwyvN

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEJOwywi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)