Notowania

energetyka
26.10.2018 12:43

Drony w energetyce. Energa podpisała umowę z Instytutem Lotnictwa

Energa przeznaczy specjalny poligon do testów dronów i samolotów bezzałogowych. Trzecia największa firma energetyczna w kraju podpisała umowę z Instytutem Lotnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ars Electronica/Flickr)
Energa chce zaoszczędzić, wykorzystując drony

Energa przeznaczy specjalny poligon do testów dronów i samolotów bezzałogowych. Trzecia największa firma energetyczna w kraju podpisała umowę z Instytutem Lotnictwa.

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya, powołane przez Grupę Energa, podjęło współpracę z Instytutem Lotnictwa w Warszawie. Jako jedne z celów współpracy Energa wskazuje "obniżenie kosztów działalności oraz wprowadzenie nowych technologii do codziennego użytku" - podała spółka.

Pierwszy etap współpracy zakłada analizę możliwości wykorzystania autonomicznych dronów i bezzałogowych samolotów dalekiego zasięgu w energetyce. Utworzony ma być poligon badawczy, na którym przeprowadzane będą testy dronów i samolotów, wyposażonych w systemy analizy optycznej w pasmach widzialnych i niewidzialnych.

Zobacz też: Usługi dronowe stają się polską specjalnością

- Podpisanie porozumienia z Instytutem Lotnictwa w Warszawie to dla nas okazja do potwierdzenia, jak ważna i potrzebna jest współpraca pomiędzy biznesem a jednostkami naukowymi - powiedziała Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Potencjał Instytut Lotnictwa Energa chce wykorzystać dla sprawnego wykrywania uszkodzeń i zapobiegania awariom linii oraz infrastruktury energetycznej.

- Pomoże tu bogate doświadczenie Instytutu Lotnictwa w wykorzystaniu dronów czy samolotów oraz w zaawansowanej analizie rejestrowanego materiału z użyciem sztucznej inteligencji - dodał prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego Energa im. Faradaya Marcin Karlikowski.

- Instytut posiada bardzo bogate doświadczenie w zaawansowanych badaniach naukowych oraz opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych w wielu dziedzinach. Cieszę się, że pozyskaliśmy solidnego partnera, we współpracy z którym będziemy mogli wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie oraz tworzyć i wdrażać nowe rozwiązania - podsumował Paweł Stężycki, dyrektor Instytutu Lotnictwa.

Badania mają nie tylko obejmować drony i samoloty bezzałogowe, ale też wzrost wykorzystania systemów teledetekcji i pływających turbin wodnych oraz rozwój technologii konwersji i akumulacji energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, eng, energa, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2018

AnonimNIE"obniżenie kosztów działalności oraz wprowadzenie nowych technologii do codziennego użytku",tylko inwigilowania (niewolnika)obywatela.

Rozwiń komentarze (1)