Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EY: Poprawy atrakcyjności inwestycyjnej Polski oczekiwuje 48% inwestorów

0
Podziel się:
EY: Poprawy atrakcyjności inwestycyjnej Polski oczekiwuje 48% inwestorów

Około 48% inwestorów zagranicznych oczekuje poprawy atrakcyjności inwestycyjnej w Polsce w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z raportu firmy doradczej EY "Atrakcyjność inwestycyjna Polski".

Ankietowani inwestorzy wskazują, że głównym motorem napędowym polskiej gospodarki w najbliższych latach będą usługi związane z IT, technologie informacyjno-komunikacyjne, centra usług wspólnych oraz logistyka. Z kolei najbardziej atrakcyjne sektory związane z przemysłem to: motoryzacja oraz produkcja dóbr konsumpcyjnych.

"W ciągu 5 lat będziemy musieli dostosować się do rewolucji Industry 4.0. - formatu współpracy, który m.in. narzuca dobór dostawców, poziom jakości oferowanych podzespołów i operacyjnie oraz komunikacyjnie polscy przedsiębiorcy muszą być do tego przygotowani. Temu służy wspieranie innowacji, nowe programy wsparcia inwestycji i tworzenie kompleksowego środowiska dla startupów, zwiększenie ulgi na badania i rozwój (R&D), są to narzędzia, które już obecnie skutecznie przyciągają do Polski inwestorów i nowe BIZ" - powiedział partner oraz lider Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY Paweł Tynel podczas konferencji prasowej.

Główne ryzyko inwestycyjne wymieniane przez 51% respondentów to niestabilne otoczenie polityczne, społeczne i gospodarcze, zaś 31% ankietowanych wskazało na nieprzewidywalne otoczenie regulacyjne i tylko 15% na ograniczoną dostępność pracowników.

"Inwestorzy cenią sobie jasność i klarowność regulacyjną w kraju inwestowania. Ale gdy tylko będzie więcej jasności, jak przepisy będą funkcjonowały - inwestorzy dość szybko podejmują decyzje o zaangażowaniu w danych kraju lub nie. W ramach rosnącego popytu zewnętrznego, w sytuacji gdy stopień wydajności mocy produkcyjnych jest dość wysoki w Polsce, z czasem gdy pojawi się większa klarowność regulacyjna wzmocni to potrzeby inwestycyjne inwestorów zagranicznych" - powiedział partner i główny ekonomista EY, a także lider zespołu analiz Marek Rozkrut.

Silne strony polskiej gospodarki dostrzegane przez ankietowanych inwestorów to rynek pracy. Poziom umiejętności pracowników polskich jest oceniany jako umiarkowany lub bardzo atrakcyjny przez 81% respondentów, potencjał do wzrostu produktywności jako atrakcyjny postrzega 78% inwestorów, natomiast 74% respondentów wskazuje na koszty pracy jako atrakcyjną cechę polskiego rynku pracy.

"Jako główny konkurent Polski w rywalizacji o inwestycje zagraniczne wskazywane są Czechy. Pozycja naszego południowego sąsiada, jako głównego europejskiego rywala nie jest zaskakująca. Może natomiast zaskakiwać przewaga, z jaką ten kraj wyprzedził innych konkurentów Polski. Czechy wskazało bowiem aż 44% respondentów, podczas gdy kolejne w zestawieniu Niemcy i Rumunia osiągnęły po 15% wskazań" - czytamy w materiale EY.

Badanie EY "Atrakcyjność inwestycyjna Polski 2017" (EY's Attractiveness Survey Poland: Mature leader of the CEE region) dotyczy postrzegania przez inwestorów zagranicznych atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w marcu - kwietniu 2017 r. Na pytania EY dotyczące postrzegania atrakcyjności Europy odpowiedziało 208 respondentów - decydentów biznesowych odpowiedzialnych za inwestycje. Z tej grupy 58% jest już obecnych na polskim rynku.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)