Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fam
23.11.2005 18:08

FAM chce uporządkować grupę

Grupa kapitałowa FAM w najbliższym czasie chce uporządkować swoją strukturę i wydzielić różne rodzaje działalności oraz sprzedać spółkę niezwiązaną z działalnością grupy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Grupa kapitałowa FAM w najbliższym czasie chce uporządkować swoją strukturę i wydzielić różne rodzaje działalności oraz sprzedać spółkę niezwiązaną z działalnością grupy. FAM nie wyklucza również akwizycji spółki z branży odlewniczej.

"Planujemy dywersyfikację działań w kierunku rozwojowych i wysoko rentownych branż pokrewnych z prowadzoną przez nas działalnością. Chcemy dotrzeć z kompleksową ofertą do atrakcyjnych branż takich jak AGD, elektrotechnika i motoryzacja" - powiedział w środę na konferencji prasowej prezes FAM TO Piotr Janczewski.

Dodał, że wydzielenie poszczególnych obszarów działania grupy FAM w spółkach zależnych ma na celu przede wszystkim osiągnięcie przejrzystego i zrozumiałego dla inwestorów modelu biznesowego.

Zdaniem prezesa, planowana restrukturyzacja pozwoli na zwiększenie czytelności grupy oraz porównywalności wyników poszczególnych spółek, a w rezultacie ułatwi kontrolę nad nimi.

"Chcemy, żeby podmiot dominujący FAM TO mógł w przyszłości skoncentrować się na zarządzeniu strategicznym i budowie pozycji grupy na rynku" - powiedział prezes.

Pierwszym krokiem do realizacji nowej strategii będzie rozdzielenie dwóch rodzajów działalności przejętego w tym roku Mostostalu Wrocław i wydzielenie działalności cynkowniczej do spółki Cynkowanie Ogniowe.

"Jest to bardzo rentowna działalność, która po restrukturyzacji grupy może przynieść większe zyski" - powiedział Janczewski.

Mostostal Wrocław świadczy usługi cynkowania ogniowego oraz wykonawstwo urządzeń i instalacji chłodniczych.

Prezes poinformował, że niewykluczona jest sprzedaż segmentu chłodniczego.

"Nie zakładamy z góry, że sprzedamy w całości tą spółkę. Chyba, że pojawi się inwestor branżowy, który będzie chciał ją przejąć po bardzo atrakcyjnej cenie" - powiedział prezes.

Grupa nie wyklucza przejęcia spółki zajmującej się odlewnictwem aluminium.

"Mamy na oku trzech poważnych kandydatów do przejęcia, z których najmniejszy generuje roczne przychody w granicach 10-15 mln zł, a największy ma przychody zbliżone do nieskonsolidowanych wyników FAM-u" - powiedział prezes.

Zakup spółki ma zostać zrealizowany ze środków własnych Grupy. W grę wchodzi również kredytowanie transakcji.

"Nie planujemy w najbliższym czasie emisji nowych akcji. Mamy sporo środków własnych, a także dużą zdolność kredytową" - poinformował prezes.

Grupa kapitałowa FAM powstała w kwietniu 2005 roku. W jej skład wchodzą obecnie spółki FAM TO jako podmiot dominujący, oraz Mostostal Wrocław, w którym FAM posiada 92,18 proc. udziałów.

Docelowo w ramach struktury grupy mają znaleźć się: FAM Sp z o.o., wydzielone z Mostostalu Wrocław Cynkowanie Ogniowe Sp.z o.o. oraz inne spółki.

FAM TO jest producentem odlewów z metali lekkich i nieżelaznych. Przedsiębiorstwo posiada duży udział w polskim rynku okuć budowlanych oraz akcesoriów meblowych.

Narastająco po III kwartałach grupa kapitałowa FAM wypracowała 13,8 mln zł zysku netto przy przychodach 53 mln zł.

Tagi: fam, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz