Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firma z grupy Kopeksu ma kontrakt w RPA

0
Podziel się:

Niemiecka firma Hansen Sicherheitstechnik, przed niespełna miesiącem przejęta przez polski Kopex, zawarła rekordowy w swojej historii, wart 22 mln euro, kontrakt na dostawę transformatorów dla górnictwa w RPA.

Firma z grupy Kopeksu ma kontrakt w RPA
(PAP/EPA)
bEKnDFLp

Niemiecka firma Hansen Sicherheitstechnik, przed niespełna miesiącem przejęta przez polski Kopex, zawarła rekordowy w swojej historii, wart 22 mln euro, kontrakt na dostawę transformatorów dla górnictwa w RPA.

Przedstawiciele Kopeksu podkreślają, że włączenie Hansena do jego grupy oznacza dla niej nowe możliwości ekspansji i pozyskiwania kontraktów na zagranicznych rynkach.

Niemiecka firma ma być liderem tworzonej w ramach grupy Kopeksu dywizji elektroniki górniczej, do której wkrótce dołączyć ma także Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach - producent elektronicznych urządzeń automatyki przemysłowej, aparatury kontrolno-pomiarowej, sygnalizacji i łączności dla górnictwa.

bEKnDFLr

W skład grupy Kopex wchodzą jeszcze dywizje maszyn i usług górniczych oraz budowlana.

"Przejęcie Hansena, którego działalność doskonale uzupełnia ofertę naszych firm, zwiększa konkurencyjność grupy, zwłaszcza na rynkach międzynarodowych, gdzie chcemy specjalizować się w kompleksowej obsłudze projektów inwestycyjnych w przemyśle wydobywczym" - ocenił prezes Kopeksu, Tadeusz Soroka.

Kopex za 68 proc. akcji Hansena zapłaciła 26,35 mln euro, czyli blisko 100 mln zł. Za pośrednictwem Deutsche Banku Kopex złoży wkrótce mniejszościowym akcjonariuszom Hansena ofertę zakupu posiadanych przez nich walorów, proponując 17,5 euro za jedną akcję. Oferta będzie ważna do końca lipca 2008 r.

Kopex zamierza także, w przypadku dojścia do nowej emisji akcji tej spółki, wprowadzić ją do obrotu publicznego w Polsce i do notowań na giełdzie w Warszawie. Teraz akcje monachijskiej firmy notowane są na giełdzie we Frankfurcie.

bEKnDFLx

_ W ubiegłym roku Hansen zarobił ok. 3,7 mln euro, przy sprzedaży rzędu 41,5 mln euro. Tegoroczne przychody mają zamknąć się kwotą ponad 45 mln euro. W ciągu trzech kwartałów 2007 r. wyniosły one 26,7 mln euro, a zysk netto 4,8 mln euro. _Monachijska spółka jest drugim na świecie dostawcą elektronicznych systemów bezpieczeństwa i sterowania do maszyn górniczych. Ma oddziały w Polsce, Czechach, Rosji, Chinach, RPA i na Ukrainie. Swój udział w rynku systemów bezpieczeństwa górniczego, którego roczna wartość szacowana jest na ok. 500 mln euro, ocenia na 8 proc.

Niedawny kontrakt na dostawę 350 transformatorów dla górnictwa w RPA w ciągu pięciu lat jest największym kontraktem dostawczym spółki, który pozwoli jej podwoić dochody.

Grupa Kopeksu - według informacji jej przedstawicieli - jest aktywna także na innych zagranicznych rynkach. 17 grudnia spółka podpisała memorandum o współpracy z firmą P.T. Gunungbayan Pratamacoal z Indonezji, dotyczące oceny możliwości budowy podziemnej kopalni węgla oraz wspólnej realizacji projektu budowy tej kopalni.

To trzecie przedsięwzięcie, jakie Kopex ma realizować w Indonezji. W czerwcu spółka popisała memorandum o współpracy z firmą P.T. Wahana Baratama Mining (która wraz Gunungbayan Pratamacoal należy do koncernu Bayan Resources) na budowę na wyspie Kalimantan nowej kopalni węgla kamiennego.

bEKnDFLy

W listopadzie Kopex wspólnie z należącym do niego Przedsiębiorstwem Budowy Szybów w Bytomiu, stworzył konsorcjum z firmą P.T. Tunnel Mining Indonesia w Dżakarcie. Obie firmy wspólnie przystąpiły do przetargu na wykonanie pierwszego etapu robót górniczych dla podziemnej kopalni.

bEKnDFLS
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)