Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch: Wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,5% w 2016 i 2017 r.

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy Polski utrzyma się w tym i przyszłym roku na poziomie 3,5%, prognozuje Fitch Ratings. Według agencji, deficyt budżetowy wyniesie 3% PKB.

Fitch: Wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,5% w 2016 i 2017 r.
(Gideon Benari / Flickr (CC BY 2.0))
bEKUqiCZ

Wzrost gospodarczy Polski utrzyma się w tym i przyszłym roku na poziomie 3,5%, prognozuje Fitch Ratings. Deficyt budżetowy wyniesie 3% PKB. Agencja nie zdecydowała się wzorem Standard & Poor's obniżyć rating naszego kraju, ale też zwróciła uwagę na nowe porządki, które wprowadza PiS.

W przeciwieństwie do Standard & Poors, który obniżył ocenę wiarygodności kredytowej naszego kraju, Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A. - Perspektywa ratingów jest stabilna - podała agencja.

Pułap ratingów Polski został podtrzymany na poziomie AA-, zaś krótkoterminowy rating IDR dla długu w walutach obcych - na poziomie F2.

bEKUqiDb

"Rating A- dla Polski równoważy dobre wyniki makroekonomiczne, odporny system bankowy oraz wskaźniki zarządzania zgodne w kategorią A z wysokim zadłużeniem zewnętrznym, wyższym niż w krajach porównywalnych poziomem długu sektora rządowego (52% PKB wobec mediany w wysokości 45% dla krajów z kategorii A) i stosunkowo niskim poziomem PKB na osobę, pomimo niedawnej konwergencji dochodów w kierunku średniej UE" - czytamy w komunikacie.

Agencja zwraca też uwagę, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy po wygraniu wyborów parlamentarnych rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wprowadził szereg ustaw, w tym dotyczących funkcjonowania mediów i systemu sądowniczego.

"Doprowadziły one do wzrostu - w kraju i za granicą - obaw, ponieważ uznano, że stanowią one zmianę mechanizmów gwarantujących prawidłowość funkcjonowania tych systemów w Polsce. Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjna polityka zwiększy polaryzację w polskim społeczeństwie i doprowadzi do wzrostu napięć politycznych" - czytamy dalej.

W sierpniu 2015 r. Fitch Ratings także podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A. Perspektywa ratingów jest stabilna.

bEKUqiDh

W opinii agencji perspektywy gospodarcze dla naszego kraju są dobre. "Realny PKB wzrósł o 3,5% r/r w III kw. 2015 r., osiągając jedno z najwyższych temp w UE. Fitch oczekuje, że wzrost wyniesie 3,5% w 2015 r., tj. przyspieszy nieco z 3,3% w 2014 r. Popyt krajowy jest wspierany przez korzystne warunki finansowania, spadek bezrobocia (7,2% w listopadzie 2015 wobec 8,3% rok wcześniej i szczytowego poziomu 10,6% w 2013 r.) oraz niską inflację (-0,5% w listopadzie)" - czytamy w komunikacie agencji.

"Fitch spodziewa się, że wzrost pozostanie na poziomie 3,5% w 2016 i 2017 r., przy rosnącym udziale konsumpcji, odzwierciedlając znaczący wzrost w świadczeniach na dzieci (+0,9% PKB) od 2016 r. Wprowadzenie nowej legislacji w dziedzinie gospodarki, takich jak podatki branżowe, lub innych ustaw, które pogorszyłyby klimat biznesowy w Polsce mogłoby wpłynąć na inwestycje prywatne i stanowić ryzyko niższego wzrostu PKB w średnim okresie" - czytamy dalej.

Agencja prognozuje, że deficyt budżetowy wzrośnie do 3% PKB w 2016 r. z 2,8% PKB poprzedniej jej prognozie (oraz oczekiwanych przez nią 3% PKB w 2015 r.) Według Fitcha, w 2017 r. deficyt ten utrzyma się też na poziomie 3% PKB.

bEKUqiDC
KOMENTARZE
(0)