Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze inwestycyjne. Prawie 70 procent odnotowało wzrost

0
Podziel się:

Indeks obrazujący koniunkturę na giełdach państw rozwiniętych, w lutym znalazł się na najwyższym poziomie w historii.

Fundusze inwestycyjne. Prawie 70 procent odnotowało wzrost
(Marlee/Dreamstime.com)
bEDjOvdx

Zdaniem analityków Analiz Online, dobra koniunktura na rynkach rozwiniętych oraz przebudzenie małych i średnich spółek z GPW działały korzystnie na wyniki funduszy inwestycyjnych. Prawie 70 procent z nich odnotowało zysk w lutym. Dotyczyło to głównie funduszy akcyjnych i mieszanych, słabszy miesiąc mają za sobą natomiast klienci funduszy dłużnych.

W ocenie analityków Analiz Online, w lutym na warszawską giełdę dotarła dobra koniunktura. Indeks WIG zakończył miesiąc z 2,3 proc. stopą zwrotu.

_ - Największe spółki z GPW nadal spisywały się słabo w porównaniu do ich odpowiedników z Europy Zachodniej (WIG20 wzrósł o +1,1 proc.). Było to spowodowane przede wszystkim spadkiem cen akcji banków, które nadal odczuwają zamieszanie związane z silnym umocnieniem kursu szwajcarskiego franka w połowie stycznia (i mają wysoki udział w indeksach WIG i WIG20) _ - napisano w raporcie.

bEDjOvdz

Dobry miesiąc dla małych spółek

Analitycy zwrócili uwagę, że luty okazał się dobrym miesiącem dla segmentu małych spółek, które dzielnie nadrabiały ponad 15 proc. przecenę z 2014 r. Indeks sWIG80 zyskał prawie +6,0 proc., a od początku roku jego stopa zwrotu wyniosła prawie 9,5 proc. Dobre wyniki odnotowały również średnie spółki zgrupowane w indeksie mWIG40 (+3,4 proc.).

_ - Zwyżki na GPW napędzały stopy zwrotu funduszy akcji MiŚS, których jednostki wzrosły średnio +4,3 proc. Każdy z funduszy sklasyfikowanych w tej grupie zyskał przynajmniej +3,0 proc. w lutym. Najwyższe wyniki wypracowały PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus oraz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (ponad +5,7 proc.) _ - dodano.

Słabiej na rynku obligacji

Analitycy wskazali, że w lutym po raz pierwszy od dwóch miesięcy nastąpił spadek na krajowym rynku długu._ - Do połowy miesiąca rentowności obligacji rosły w ślad za amerykańskimi czy niemieckimi papierami (ich ceny spadały). Z kolei umocnienie w ostatnim tygodniu lutego nie było na tyle silne, aby nadrobić zaległości _ - napisali.

bEDjOvdF

Autorzy podali, że indeks IROS mierzący zmiany cen papierów skarbowych stracił 0,5 proc. Nieco lepszy wynik wypracowały fundusze dłużne polskich papierów skarbowych (-0,4 proc.).

Z kolei fundusze dłużne o uniwersalnej strategii wypracowały średnio -0,2 proc. stopę zwrotu._ - W tej grupie co piąty fundusz zakończył miesiąc z zyskiem. W przypadku funduszy mieszanych zwyżki na GPW miały większy wpływ na wyniki niż spadek cen obligacji skarbowych. Najlepiej spisały się te fundusze, które posiadają w portfelach więcej akcji _ - napisano w raporcie.

Analitycy podali, że średni wynik rozwiązań zrównoważonych wyniósł +1,2 proc., a fundusze aktywnej alokacji zyskały 1,1 proc.

bEDjOvdG

Fundusze akcji rosyjskich na czele

Jak wynika z raportu Analiz Online, najwyższe wyniki w lutym wypracowały fundusze akcji rosyjskich, których jednostki wzrosły średnio o 14,7 proc. w zł. Główny indeks giełdy w Moskwie RTS wzrósł w lutym o 21,6 proc. w dolarach i prawie cały zysk pochodził z pierwszej połowy miesiąca.

_ - Na korzyść rosyjskich spółek działało wówczas odbicie cen ropy naftowej, a także nadzieja inwestorów na osiągnięcie porozumienia na Ukrainie. Napięcia o charakterze geopolitycznym oraz niskie ceny surowców energetycznych sprawiały, że na rynku rosyjskim panowała bardzo wysoka zmienność w ostatnich miesiącach _ - napisano w raporcie.

Światowy indeks najwyżej w historii

Analitycy wskazali, że indeks MSCI Developed Markets World, obrazujący koniunkturę na giełdach państw rozwiniętych, w lutym znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Kolejne rekordy biły również parkiety w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

bEDjOvdH

_ - Nie dziwią więc bardzo wysokie wyniki funduszy europejskich rynków rozwiniętych, które zyskały w lutym ponad +7,0 proc. (i prawie +8,0 proc. w EUR) _ - napisano w raporcie.

Analitycy dodali, że koniunkturę na Starym Kontynencie napędzało zbliżające się rozpoczęcie programu skupu obligacji skarbowych (w marcu br.), a także lepsze od oczekiwań dane makro. Z kolei czynnikiem ryzyka był dalszy los międzynarodowej pomocy dla Grecji. Niemniej jednak przedłużające się negocjacje pomiędzy nowym rządem w Atenach, a Komisją Europejską, UE i MFW, nie zdołały zatrzymać ożywienia na najpopularniejszych giełdach.

Jak podali autorzy raportu, z nowymi rekordami mieliśmy do czynienia również na amerykańskiej giełdzie. Indeks S&P500 zyskał 5,5 proc. w lutym._ - Na wyobraźnię inwestorów działały m.in. rosnące ceny ropy w pierwszej połowie miesiąca, a także łagodniejsze stanowisko Rezerwy Federalnej w sprawie pierwszej podwyżki stóp procentowych. W efekcie fundusze akcji amerykańskich zakończyły miesiąc z 5,3 proc. zyskiem (+5,7 proc. w USD) _ - napisali analitycy.

bEDjOvdI

Dzięki zwyżkom w Europie i USA z wysokich wyników mogli cieszyć się również klienci funduszy globalnych rynków rozwiniętych (+4,8 proc.).

luty YTD
akcji rosyjskich 14,70% 15,00%
akcji europejskich rynków rozwiniętych (EUR) 7,80% 15,00%
akcji europejskich rynków rozwiniętych 7,20% 12,00%
akcji amerykańskich (USD) 5,70% 2,00%
akcji amerykańskich 5,30% 2,60%
akcji globalnych rynków rozwiniętych 4,80% 7,80%
akcji polskich małych i średnich spółek 4,30% 7,20%
akcji globalnych rynków wschodzących 3,10% 5,20%
akcji polskich uniwersalne 2,60% 4,80%
akcji europejskich rynków wschodzących 1,80% 4,00%
mieszane zagraniczne zrównoważone 1,80% 5,10%
mieszane zagraniczne aktywnej alokacji 1,70% 4,00%
mieszane zagraniczne stabilnego wzrostu 1,60% 4,00%
mieszane polskie zrównoważone 1,20% 3,10%
mieszane polskie aktywnej alokacji 1,10% 3,10%
akcji azjatyckich bez Japonii 1,10% 5,40%
dłużne USA uniwersalne (USD) 0,80% 0,70%
mieszane polskie stabilnego wzrostu 0,50% 2,20%
dłużne europejskie uniwersalne (EUR) 0,50% 0,90%
dłużne polskie korporacyjne 0,40% 0,80%
gotówkowe i pieniężne PLN uniwersalne 0,10% 0,60%
akcji zagranicznych sektora nieruchomości -0,10% 7,00%
dłużne polskie uniwersalne -0,20% 1,10%
dłużne USA uniwersalne -0,30% 4,70%
dłużne polskie papiery skarbowe -0,40% 1,30%
dłużne zagraniczne -0,60% 0,80%
dłużne europejskie uniwersalne -0,90% -2,90%
akcji tureckich -8,10% -2,30%

Czytaj więcej w Money.pl

bEDjOvea
fundusze
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)