Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusze inwestycyjne mają mniej pieniędzy

0
Podziel się:

Na rynek napłynęły informacje o aktywach funduszy inwestycyjnych w lipcu.

Fundusze inwestycyjne mają mniej pieniędzy
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)
bETxKqth

Aktywa netto zgromadzone w TFI spadły w lipcu o 1,8 proc., czyli o 3,7 mld zł, do 199,0 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

To drugi miesięczny spadek wartości aktywów w tym roku. Pierwszy miał miejsce w maju, kiedy spadły one o 0,8 proc. do 198,1 mld zł. W czerwcu z kolei aktywa po raz pierwszy przekroczyły 200 mld zł, rosnąc do 202,7 mld zł.

Analitycy IZFiA oraz Analiz Online zwrócili w raporcie uwagę, że po raz kolejny kluczowy wpływ na poziom zgromadzonych w TFI środków miał segment funduszy aktywów niepublicznych. Jak podali, aktywa w nich zgromadzone, głównie za sprawą wypłat z jednego z funduszy, spadły aż o 3,5 mld zł.

bETxKqtj

W lipcu rosły aktywa zgromadzone w segmentach rynku uznawanych za bardziej bezpieczne. Portfele funduszy dłużnych wzrosły w porównaniu do czerwca o 3,2 proc. do 38,7 mld zł, a fundusze gotówkowe i pieniężne powiększyły aktywa o 2,6 proc. do 24,4 mld zł.

Największy spadek dotknął natomiast wymienionych wcześniej funduszy aktywów niepublicznych, które spadły o 7,9 proc. do 40,8 mld zł. Traciły też fundusze akcyjne - tu spadek wyniósł 4,2 proc., a wartość aktywów zgromadzonych przez klientów na koniec lipca wyniosła 28,9 mld zł.

Łącznie w lipcu spadek aktywów odnotowało sześć na dziesięć głównych grup funduszy. Oprócz funduszy aktywów niepublicznych, akcyjnych, mieszanych oraz absolutnej stopy zwrotu, środki spadły również w przypadku funduszy ochrony kapitału oraz nieruchomości. Miniony miesiąc był udany dla wspomnianych już funduszy dłużnych oraz gotówkowych i pieniężnych, a także dla rozwiązań sekurytyzacyjnych (plus 1,5 proc.) oraz rynku surowców (plus 0,6 proc).

bETxKqtK
fundusze
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)