Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fuzja PKN Orlen z MOL-em nie jest przesądzona

0
Podziel się:

Wejście węgierskiego koncernu paliwowego MOL na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych jest suwerenną decyzją tej spółki, a ewentualny sojusz Orlenu z MOL-em nie jest przesądzony, uważa szef rady nadzorczej koncernu PKN Orlen Jacek Bartkiewicz./ ISB /

Fuzja PKN Orlen z MOL-em nie jest przesądzona

Wejście węgierskiego koncernu paliwowego MOL na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych (GPW)
jest suwerenną decyzją tej spółki, a ewentualny sojusz Orlenu z MOL-em nie jest przesądzony, uważa szef rady nadzorczej koncernu PKN Orlen Jacek Bartkiewicz.

Bartkiewicz we wtorkowym wywiadzie dla agencji ISB nie wykluczył, że „ewentualne inwestycje w upstream mogą poprzedzić fuzję Orlenu z inną firmą w regionie".

Kluczową kwestią, która będzie sprzyjała temu procesowi, będzie rozwiązanie sprawy kontroli nad Naftoportem, którego Orlen jest jednym z kluczowych akcjonariuszy, z 49-procentowym udziałem.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) rozważa w tej kwestii różne scenariusze, m.in. proporcjonalne zmniejszenie zaangażowania w Naftoporcie przez Orlen przez innych akcjonariuszy, w zamian za udziały w Zintegrowanym Operatorze Logistycznym (ZOL), tworzonym na bazie aktywów Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN), Naftobaz i Naftoportu.

„Jeśli chodzi o odzyskanie kontroli nad Naftoportem, czy będzie to wymiana aktywów, czy inna formuła, jest zbyt wcześnie powiedzieć. Doradca musi przedstawić koncepcje zarządowi” – powiedział ISB Bartkiewicz.

„Patrząc z punktu widzenia trzeciego etapu prywatyzacji Orlenu, kluczową kwestią, która będzie sprzyjała temu procesowi, jest uporządkowanie kwestii związanej z logistyką, na styku ze Skarbem Państwa” – dodał.

Według niego, obecnie strategiczną rolą nowego zarządu jest przede wszystkim stabilizacja ocen dotyczących spółki, szczególnie na rynkach zagranicznych, dalsza obniżka kosztów działania grupy oraz restrukturyzacja sieci detalicznej.

„Strategiczną rolą zarządu jest poprawa wizerunku spółki – w kraju, jak i na rynkach zagranicznych. Nie ma powodu do złej opinii na temat sspółki, która ma dobre wyniki i prowadzi programy oszczędnościowo-restrukturyzacyjne” – powiedział ISB Bartkiewicz.

„W strategii zarząd zapewne zwróci szczególną uwagę na poziom kosztów, włącznie z kosztami zakupu paliwa. Również w zakresie detalu trzeba wiele zrobić, by doprowadzić sieć Orlenu do standardów jakie mają sieci zachodnie" – dodał.

Według niego, płocki koncern powinien skupić się na wykorzystaniu efektu skali w polityce zakupów w firmie, zarówno w kraju, jak i za granicą.

RN PKN ORLEN POZNA 22 XI ZAŁOŻENIA BUDŻETU 2005

RN Orlenu zbierze się kolejny raz pod przewodnictwem Bartkiewicza w najbliższy poniedziałek. Pierwszy raz od dłuższego czasu nie ma punktu w jej obradach dotyczącego zmian w zarządzie spółki. Radę najbardziej będą interesowały założenia do budżetu na 2005 rok.

Bartkiewicz powtórzył w rozmowie z agencją ISB, że rada nadzorcza spodziewa się prezentacji zarysów strategii w styczniu 2005 roku. Według niego, jej przyjęcie nastąpi w końcówce pierwszego kwartału 2005 roku.

„W styczniu przyjmiemy plan finansowy na 2005, który będzie uwzględniał dalszą optymalizację kosztów. Na tym polu jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o grupę kapitałową” – dodał.

Nowy zarząd PKN Orlen rozpoczął w listopadzie prace przygotowawcze do stworzenia strategii spółki, z udziałem doradcy, którego wybór ma nastąpić niebawem.

KUPNO UNIPETROLU W I KW. 2005 ROKU

Bartkiewicz oczekuje, że PKN Orlen zamknie kupno czeskiego koncernu Unipetrol w pierwszym kwartale 2005 roku, o czym informował również zarząd spółki na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak powiedział szef rady nadzorczej płockiego koncernu, PKN Orlen kończy prace przygotowawcze nad złożeniem wniosku do Komisji Europejskiej o udzielenie zgody na tę transakcje.

„Orlen już współpracuje z rządem czeskim w temacie restrukturyzacji. Obecnie głównie koniunktura cenowa na rynku ropy powoduje, że wyniki Unipetrolu, jak i innych spółek z branży w regionie, są świetne. Jest to dobry czas na restrukturyzację” – dodał.

PKN Orlen podpisał 4 czerwca umowę kupna 63% akcji czeskiej firmy paliwowo-chemicznej Unipetrol, w skład której wchodzi 25 spółek, w tym m.in. Ceska Rafinerska z rafineriami w Litwinowie i Kralupach, producent PCV Spolana, właściciel sieci około 300 stacji benzynowych Benzina, oraz producent kauczuku Kauczuk.

Orlen deklarował, że sfinansuje przejęcie Unipetrolu w całości ze środków własnych i nie planował zwiększenia długu, emisji obligacji czy akcji na ten cel. Miał zamiar wykorzystać jedynie przyznane mu już limity kredytowe. Dotychczas Orlen wpłacił już 1,3 mld koron z ogólnej kwoty 13,05 mld koron (ok. 1,83 mld zł).

W czerwcu tego roku były już wiceprezes PKN Orlen SA Jacek Strzelecki planował wydać na inwestycje Orlenu 1 mld USD do końca 2005 roku. Samodzielne pokrycie finansowe na inwestycje wynosiło wówczas 2 mld zł.

POLKOMTEL NA GPW?

Jacek Bartkiewicz, który jest również szefem Rady warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW), sądzi, że gdyby analizy doradców potwierdziły korzyści z upublicznienia Polkomtela na giełdzie, a akcjonariusze płockiego koncernu przyjęliby w pierwszym kwartale 2005 roku ten scenariusz sprzedaży aktywów operatora sieci Plus GSM i Sami Swoi, wówczas debiut Polkomtela mógłby z powodzeniem mieć miejsce na GPW.

„Upublicznienie Polkomtela na GPW byłoby najmniej dyskusyjne. Kapitał z pewnością by się znalazł, sądząc po popycie, jaki wygenerowała oferta publiczna PKO BP” – powiedział Bartkiewcz.

W ub. tygodniu wiceprezes KGHM Polska Miedź Andrzej Szczepek sugerował w wypowiedzi dla agencji ISB, że oferta publiczna Polkomtela mogłaby być wyceniona przez rynek na około 12 mld zł. Według niego, możliwy byłby debiut Polkomtela także na giełdzie zagranicznej.

Do końca pierwszego kwartału 2005 roku akcjonariusze mają uzgodnić ostateczną formułę sprzedaży aktywów Polkomtela w oficjalnym stanowisku.

KGHM Polska Miedź, PKN Orlen, TDC i Vodafone mają po 19,61% akcji Polkomtela, natomiast Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) – 16,05%.

Akcjonariuszami PKN Orlen są Kulczyk Holding (4,78%), Nafta Polska (17,3%), Skarb Państwa (10,2%), Bank of New York (10,9%), CU OFE (5,8%). Według informacji znajdującej się na stronie internetowej Orlenu, pozostali akcjonariusze mają łącznie 50,2% kapitału.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)