Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G20 - bilion dolarów na ratunek światu

0
Podziel się:

Liderzy gospodarczych potęg są coraz bliżej porozumienia na londyńskim szczycie.

G20 - bilion dolarów na ratunek światu
(PAP/EPA)

Bilion dolarów dla MFW, banków i na rozruszanie wymiany handlowej. *Ostrzejszy nadzór nad rynkiem finansowym. Kontrola rajów podatkowych i *wynagrodzeń bankierów - takie mają być decyzje szczytu G20.

_ Times Online _ donosi, że skala planowanego, dodatkowego wsparcia dla światowej gospodarki jest sporą niespodzianką Brytyjski kanclerz skarbu zapowiadał zaledwie kilka dni temu, że w Londynie nie zostaną podjęte decyzje w sprawie zwiększenia wysokości środków przeznaczonych na ratowanie światowej gospodarki, w ramach nowych pakietów stymulacyjnych.

Według brytyjskiego serwisu wsparcie zostanie podzielone na trzy pakiety wspierające m.in.: wymianę handlową i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W ramach pierwszego pakietu mają zostać uruchomione linie kredytowe w wysokości do 100 mld dolarów. Ma to pomóc rozruszać światowy handel.

Według BBC uczestnicy londyńskiego spotkania zdecydują o przeznaczeniu dodatkowych 500 mld dolarów dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W sumie oznaczałoby to potrojenie posiadanych przez Fundusz środków do kwoty 750 mld dolarów.

Dziennikarz BBC Robert Peston donosi, że jednym z efektów szczytu G20 będzie także wymienienie z nazwy i publiczne potępienie krajów, które łamią zasady wolnego handlu.

JOSE MANUEL BARROSO WIERZY WE WSPÓŁPRACĘ UE z USA (CNN, ang.):

Według większości obserwatorów uczestnicy szczytu zgodzą się na zaostrzenie regulacji dla sektora bankowego. Szczególnie mocno o potrzebie wzmocnienia nadzoru mówili prezydent Francji, który nawet groził wyjściem z sali obrad, i kanclerz Niemiec.

Kolejnym efektem spotkania ma być ukrócenie możliwości unikania podatków poprzez ucieczkę do rajów podatkowych. Mają zostać opracowane też nowe zasady regulacji wynagrodzeń dla szefów banków.

Jeszcze dziś rano cytowany przez BBC brytyjski minister ds. biznesu Lord Peter Mandelson podkreśla, że przy większości wyżej wymienionych zagadnień, wciąż istnieją kwestie, w których nie osiągnięto porozumienia. Teraz wiele wskazuje na to, że jest ono bardzo bliskie.

| CO MA PRZYNIEŚĆ G20: |
| --- |
| - wzmocnienie regulacji dotyczących: sektora bankowego, rajów podatkowych i funduszy hedgingowych - zwiększenie środków dla MFW - podjęcie działań na rzecz ożywienia światowego handlu - zwiększenie pomocy dla krajów rozwijających się źródło: BBC |

Tak jak wczoraj, obradom szczytu towarzyszą protesty alterglobalistów.

Raport Money.pl
*Gospodarcze potęgi w zapaści. PKB pikuje * Dziś poznaliśmy dane o PKB w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Eksperci nie mają wątpliwości. W tym roku nie należy oczekiwać dobrych wiadomości. zobacz raport Money.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)