Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gaz-System: II faza open season dla Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie

1
Podziel się:
Gaz-System: II faza open season dla Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie

Druga i ostateczna faza Procedury Open Season 2017 potwierdziła zainteresowanie rynku w zakresie przepustowości, która zostanie udostępniona w wyniku realizacji projektu Baltic Pipe, podał Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

"W trakcie tej fazy ww. procedury uczestnicy rynku potwierdzili wcześniejsze zainteresowanie zgłoszone w trakcie pierwszej fazy, poprzez przedłożenie wiążącej oferty zobowiązującej ich do zawarcia 15-letnich umów na przesył gazu z Morza Północnego, poprzez terytorium Danii, do Polski" - czytamy w komunikacie.

Po zakończeniu drugiej fazy operatorzy projektu - Gaz-System i duński Energinet.dk - przeprowadzili ocenę otrzymanych ofert oraz dokonali ostatecznej alokacji przepustowości, która potwierdziła zainteresowanie rynku przepustowością w ramach projektu Baltic Pipe.

Następnie, zgodnie z wymogami krajowych urzędów regulacji energetyki (URE i DERA), przeprowadzony zostanie przez każdego z operatorów tzw. test ekonomiczny, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2017 r.

Z kolei umowy przesyłowe w ramach procedury open season powinny zostać zawarte najpóźniej do końca stycznia 2018 r.

"W oparciu o pozytywny wynik Procedury Open Season 2017, zarówno Energinet, jak i Gaz-System będą kontynuować działania w ramach projektu w celu umożliwienia pierwszych dostaw gazu w 2022 roku, pod warunkiem, że w 2018 roku podjęta zostanie decyzja o realizacji inwestycji. Prace w ramach projektu realizowane w roku 2017 obejmują uruchomienie procedur oceny oddziaływania na środowisko oraz dialogu z interesariuszami, jak również ukończenie prac koncepcyjnych i projektowych oraz analiz społeczno-ekonomicznych i finansowych, przeprowadzonych w oparciu o ostateczny wynik Procedury Open Season 2017" - czytamy dalej.

Ostateczna decyzja inwestycyjna, która zostanie podjęta w 2018 roku zależy, m.in. od spełnienia warunków określonych w umowach przesyłowych. W Danii inwestycja wymaga uzyskania zgody ministra energii i klimatu, wskazano.

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, podano także.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ron
6 lat temu
Open Season wykazała ZEROWE zainteresowanie rynku tą inwestycją. Jedyną firmą która zarezerwowała przepustowość jest PGNiG, która nie jest firmą rynkową, lecz polityczną. Przecież jej prezes, jeżeli chce być prezesem, musi grzecznie robić to, co każą mu politycy. Gdyby zgłosiła się choć jedna firma komercyjna, niesterowana politycznie, uwierzyłbym, że rynek interesuje się tą inwestycją.