Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
04.01.2018 14:47

Gaz-System ma decyzje lokalizacyjne dla północnego odc. interkonektora z Litwą

Gaz-System uzyskał trzy decyzje o ustaleniu lokalizacji dla gazociągu Polska-Litwa, dotyczące liczącego 185 km północnego odcinka po polskiej stronie - od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim (województwo podlaskie) do granicy z Litwą, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy międzysystemowego gazociągu Polska-Litwa zostały wydane:

- 27 października 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 72-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu kolneńskiego i grajewskiego,

- 29 listopada 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 75-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu sejneńskiego i suwalskiego,

- 30 listopada 2017 r. przez wojewodę warmińsko-mazurskiego dla 38,5-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu ełckiego" - czytamy w komunikacie.

"Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane tzw. 'wyspy energetyczne', czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku" - powiedział prezes Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

W czerwcu 2016 r. podjęto decyzję o zmianie założeń do projektu interkonektora po stronie polskiej. Polegały one przede wszystkim na zmianie punktu początkowego trasy z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie na Tłocznię Gazu w Hołowczycach. W związku z tym prace projektowe na odcinku gazociągu Rembelszczyzna - Rudka Skroda zostały zawieszone.

W celu przyspieszenia realizacji połączenia gazowego z Litwą budowa gazociągu po polskiej stronie została podzielona na 2 odcinki: odcinek północny - Rudka-Skroda - granica PL-LT o dł. 185 km - oraz odcinek południowy - Hołowczyce - Rudka-Skroda o dł. około 153 km.

W kwietniu 2016 r. Gaz-System zaakceptował i odebrał projekt wstępny, zaś w sierpniu uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla północnego odcinka interkonektora Polska-Litwa.

"Uzyskane w ostatnich miesiącach decyzje o ustaleniu lokalizacji to kolejny krok milowy w realizacji projektu interkonektora Polska-Litwa. Na bieżąco realizujemy działania, które już w przyszłym roku doprowadzą do uzyskania pozwolenia na budowę i wyboru wykonawcy robót budowlanych" - skomentował Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu.

Na odcinku południowym trwa obecnie wybór wykonawcy projektu gazociągu, który będzie odpowiedzialny za uzyskanie kompletu decyzji. Oddanie całego gazociągu do eksploatacji planowane jest w 2022 r.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz