Notowania

górnictwo
12.10.2017 12:34

Gaz-System: Prawdopodobieństwo realizacji Baltic Pipe do X 2022 'bardzo wysokie'

Podziel się
Dodaj komentarz

Gaz-System ocenia, że prawdopodobieństwo realizacji Baltic Pipe jest bardzo wysokie, a uzyskanie pozwoleń do kwietnia 2020 r. sprawi, że zachowanie terminu realizacji w październiku 2022 r. będzie "prawie pewne", poinformował zastępca dyrektora Pionu Rozwoju Sławomir Sieradzki.

"Prawdopodobieństwo realizacji Baltic Pipe do października 2022 r. jest bardzo wysokie" - powiedział Sieradzki podczas panelu na XIV Kongresie Nowego Przemysłu.

"Mając pozwolenia w kwietniu 2020 r., będziemy prawie pewni, że ten październik 2022 r. będzie osiągnięty" - wskazał także.

W ub. tygodniu pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiadał, że projekt Baltic Pipe i rozbudowy przepustowości Terminalu LNG będą uzupełnione o interkonektory na granicach, a cały ten system ma być gotowy do 1 października 2022 r.

Sieradzki poinformował również, że równolegle realizowane będą projekty związane z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu, w tym z rozbudową zdolności regazyfikacyjnych. Realizowane będą także projekty związane z tzw. small scale LNG, w tym planowane jest wydanie rekomendacji dotyczącej możliwości transportu tej formy gazu drogą kolejową.

Gaz-System pracuje także nad połączeniami na osi północ-południe. Aktualnie realizowane są projekty interkonektorów na granicy polsko-słowackiej i polsko-litewskiej. Oba projekty dofinansowane są z Unii Europejskiej, na kwotę łącznie ponad 100 mln zł.

"Trwają cały czas prace zmierzające do uzyskania pozwolenia na budowę - w obu wypadkach prace powinny się zakończyć w 1,5 roku do 2 lat i wtedy zaczniemy budowę" - powiedział Sieradzki.

Dodał, że Gaz-System prowadzi rozmowy także ze stroną ukraińską i ze stroną czeską.

"Jeśli chodzi o terminal w Gdańsku, to mamy projekt z Lotosem - terminal LNG małej skali. Oni planują zbudowanie stanowiska do odbioru LNG, my patrzymy na możliwość zbudowanie statku do przewozu LNG" - powiedział także dyrektor.

Gazociąg Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy projektu to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego, podano także.

Pod koniec września br. wiceminister energii Michał Kurtyka poinformował, że Gaz-System może przekazać do użytkowania układ zwiększający zdolności regazyfikacyjne Terminalu LNG do 7,5 mld m3 rocznie w 2020 r. Ewentualna budowa trzeciego zbiornika mogłaby zakończyć się w 2022 r.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz