Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz-System zmodernizował system przesyłowy na Dolnym Śląsku kosztem 200,8 mln zł

0
Podziel się:
Gaz-System zmodernizował system przesyłowy na Dolnym Śląsku kosztem 200,8 mln zł
bEEnowMl

Gaz-System zakończył modernizację systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku, która obejmowała budowę dwóch gazociągów wysokiego ciśnienia relacji Lasów-Jeleniów i Gałów-Kiełczów oraz budowę tłoczni gazu Jeleniów II, podała spółka. Łączny koszt inwestycji to 200,8 mln zł netto.

"Modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku jest bardzo ważna w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dzięki tej inwestycji w sposób znaczący zwiększamy możliwości odbioru paliwa gazowego z Unii Europejskiej w punkcie Lasów, na granicy polsko-niemieckiej. Co ciekawe, w ustawieniu rewersowym możliwy jest również przesył 0,7 mld3 gazu w kierunku Niemiec, np. z Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko, cytowany w komunikacie.

"Trzeba też pamiętać, że wybudowanie gazociągu Lasów-Jeleniów pozwoliło na połączenie Podziemnego Magazynu Gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska" - dodał.

bEEnowMn

Gazociąg wysokiego ciśnienia Lasów-Jeleniów o długości ok.17 km i średnicy 700 mm zlokalizowany został w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Pieńsk, Zgorzelec, Węgliniec i Nowogrodziec, natomiast gazociąg wysokiego ciśnienia Gałów - Kiełczów o długości ok. 42 km i średnicy 500 mm powstał w województwie dolnośląskim na terenie gmin: Miękinia, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Długołęka oraz miasto Wrocław.

Budowa Tłoczni Jeleniów II objęła wykonanie dwóch agregatów sprężarkowych (sprężarka odśrodkowa napędzana turbiną gazową) o wydajności 160 tys. m3/h każdy wraz z urządzeniami pomocniczymi.

Inwestycja była realizowana w latach 2013-2016 kosztem łącznie 200,8 mln zł netto.

Projekt został zrealizowany w oparciu o zapisy Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Inwestycja był współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania wyniosła 108,6 mln zł.

bEEnowMt

Gaz-System planuje dalszy rozwój polskiego systemu przesyłowego. W latach 2015-2023 spółka zamierza wybudować w sumie około 2 000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski, przypomniano także.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

bEEnowMO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)