Notowania

giełda
12.12.2018 10:36

GetBack wymienił audytora. Poprzedni nie zauważył nadchodzącej katastrofy

Po wieloletniej współpracy z Deloitte GetBack zmienił właśnie audytora. Poprzedni nie chciał wydać opinii do raportu za 2017 rok, choć jeszcze dziesięć miesięcy wcześniej nie miał żadnych uwag.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Ludzie decydowali się na zakup obligacji GetBack, bo nie było żadnych przesłanej, żeby twierdzić, że w spółce dzieje się źle

„Na podstawie przeprowadzonego przeglądu stwierdzamy, że nic nie zwróciło naszej uwagi, co kazałoby nam sądzić, że załączone śródroczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe nie zostało sporządzone we wszystkich istotnych aspektach, zgodnie z wymogami MSR 34 „Śródroczna sprawozdawczość finansowa”” - można przeczytać w sprawozdaniu finansowym Getback za pierwsze półrocze 2017 roku.

Raport rewidenta do tego raportu został sporządzony przez Deloitte Sp. z o.o. sp.k. 19 września 2017 roku, czyli w czasie kiedy źle działo się w spółce. Audytor zastrzegł wtedy tylko, że nie wyraża opinii, bo zakres badania był mniejszy niż w przypadku raportów rocznych. Tych raportów, do których we wcześniejszych badaniach też nie było uwag.

Zobacz też: Wiceminister zapowiada nowe przepisy. Powstaną definicje "piramidy finansowej" i "wielkiej afery gospodarczej"

Fakt, że audytor nie widział problemów sprawił, że sukcesem mogła zakończyć się emisja obligacji GetBack pod koniec 2017 roku. Skoro wyniki finansowe były świetne i rewident nie zgłaszał co do tego zastrzeżeń, to inwestycja wyglądała na bezpieczną. Gdyby w odpowiednim czasie pojawiły się zastrzeżenia, o których przeczytaliśmy dopiero 2 lipca w opinii do raportu rocznego za 2017 rok, to spółka nie sprzedałaby pewnie obligacji i nie mogłaby dalej przepłacać za portfele wierzytelności.

Odnośnie raportu za cały 2017 rok Paweł Nowosadka, rewident Deloitte nie zdecydował się wydawać opinii. "Nie byliśmy w stanie uzyskać wystarczających i odpowiednich dowodów badania stanowiących podstawę wyrażenia opinii o zbadanych sprawozdaniu finansowym" - napisał audytor. To ten sam rewident, który 19 września 2017 r. nie miał żadnych uwag.

Pora na nowego audytora

Rada nadzorcza GetBack w restrukturyzacji wybrała 11 grudnia nowego rewidenta. Będzie nim PKF Consult Sp. z o.o. Sp. K. z siedzibą w Warszawie.

Nowy audytor sprawdzi sprawozdania skonsolidowane i jednostkowe GetBacku za półrocze 2018 roku, za cały rok 2018 oraz analogiczne raporty za 2019 rok.

Firma PKF Consult osiem lat temu zajęła pierwsze miejsce jeśli chodzi o liczbę audytowanych spółek giełdowych. W 2018 roku w rankingu ogólnokrajowym „Rzeczpospolitej” zajęła piąte miejsce i czwarte odnośnie spółek giełdowych, a uznano ją za najbardziej aktywnego rewidenta. Teraz będzie musiała sobie poradzić z nie lada wyzwaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, gbk, getback, biegły rewident, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2018

ZadowolonyBrakuje mi tych telefonów. Rozmowa jest rejestrowana , do kiedy Pan odda nasze pieniądze, wyślemy wyłudzacza terenowego, co Pan powie sąsiadom, nie … Czytaj całość

12-12-2018

Auncle BenWbrew pozorom to prosta sprawa klient płaci, klient wymaga. .. dlatego rok wcześniej audytor nie miał uwag

12-12-2018

SigwaldTzw Afera KNF miała tylko odwrócić uwagę od Afery GETBEK

Rozwiń komentarze (4)