Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ruszyła oferta publiczna akcji GetBack. Spółka liczy na setki milionów złotych

Ruszyła oferta publiczna akcji GetBack. Spółka liczy na setki milionów złotych

Fot. Michał Dyjuk/Reporter

Na 17 lipca zaplanowany jest debiut giełdowy spółki GetBack. Właśnie ruszyły zapisy na zakup akcji w ofercie pierwotnej. Firma liczy na pozyskanie blisko pół miliarda złotych na rozwój. Do 2019 roku chce być liderem na rynku wierzytelności w Polsce.

Rośnie nie tylko branżowy, ale i giełdowy konkurent dla Kruka - największej polskiej spółki zarządzającej wierzytelnościami. GetBack, należący jeszcze rok temu do grupy Idea Banku, powstał w lutym 2012 roku i już zamierza zawojować warszawską giełdę.

W poniedziałek 19 czerwca ruszyła pierwotna oferta publiczna, w której do sprzedaży przeznaczono do 40 mln akcji GetBack - w tym do 20 mln akcji istniejących, sprzedawanych przez jedynego obecnego akcjonariusza DNLD Holdings B.V., oraz do 20 mln akcji serii E nowej emisji.

Zapisy na akcje wśród inwestorów indywidualnych potrwają do 4 lipca. Z kolei na 20 czerwca zaplanowano publikację ceny maksymalnej, a na okres 26 czerwca - 3 lipca - zapisy inwestorów indywidualnych. 4 lipca ma zostać opublikowana ostateczna cena oraz liczba akcji oferowanych wraz z podziałem oferty według kategorii inwestorów.

Zakładany debiut spółki na giełdzie powinien odbyć się za około miesiąc - 17 lipca.

GetBack liczy, że wpływy brutto ze sprzedaży do 20 mln akcji nowej emisji będą na poziomie około 400-500 mln zł. Zarząd zamierza przeznaczyć te pieniądze na nabywanie portfeli wierzytelności na własny rachunek zarówno w Polsce, jak również za granicą. Zastrzega też, że w przypadku pojawienia się w ciągu 9-12 miesięcy atrakcyjnych okazji nabycia podobnych działalnością podmiotów, nie wyklucza przeznaczenia części wpływów z emisji akcji na przejęcia.

GetBack chce być największą firmą zarządzania wierzytelności w Polsce do 2019 roku, poinformował prezes Konrad Kąkolewski. W ciągu 3 lat zamierza być nawet wiodącym podmiotem regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Dzisiaj jesteśmy numerem dwa na rynku. Chcemy być liderem pod względem aktywów, odzysków gotówkowych i liczby klientów do końca 2019 roku - powiedział Kąkolewski. - Chcemy rosnąć, głównie kupując portfele z rynku bankowego i telekomunikacyjnego.

Firma GetBank w ciągu 5 lat stała się wiodącym graczem w regionie, zarządzając wierzytelnościami o wartości nominalnej 20 mld zł i osiągając poziom rocznych odzysków wartości 713 mln zł (w 2016 roku).

GetBack nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2017 rok, ale do końca tego roku zarząd chce przedstawić politykę dywidendową spółki na najbliższe lata.

- Mamy niecałe 5 lat. Spółka jest wzrostowa, ale nasze drugie imię to cash. Mamy dyskusje z radą nadzorczą na temat dywidendy. Jeszcze w tym roku będziemy chcieli przedstawić politykę dywidendową. Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach - powiedział prezes w rozmowie z ISBnews.

Zobacz też: Rekordowo szybki internet w smartfonie

akcje, giełda, oferta publiczna, debiut gpw, getback
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
warszawiak33
2017-06-20 13:01
Fakt,że bez kredytu ciężko się rozwijać ale żyć z nieszczęścia innych to dopiero niegodziwość. Precz z takimi firmami.
niekupuję
2017-06-20 00:20
Jeżeli GetBack dalej będzie skupował wierzytelności osób, które już nie żyją i nie ma kto przejąć po nich zobowiązań, to nie wróżę długiego pobytu na giełdzie.
pp
2017-06-19 23:22
Nie brać kredytów , nie zadłużać się . Niech te wszystkie banki , widykacje i inne wynalazki zbankrutują i znikną z naszego życia
Pokaż wszystkie komentarze (7)