Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zawirowania we Włoszech ciążą giełdom. GPW wśród najsłabszych parkietów

44
Podziel się

Najwięcej powodów do zmartwień mają posiadacze akcji PKN Orlen. Notowania paliwowego koncernu spadają blisko 4 procent.

Giełdowi gracze odwracają się od ryzykowanych inwestycji.
Giełdowi gracze odwracają się od ryzykowanych inwestycji. (reynermedia / Flickr (CC BY 2.0))
bDIPxiJN

Zamieszanie polityczne we Włoszech i obawy o rozwój sytuacji w Hiszpanii budzą coraz większy niepokój. Pojawiające się tym samym głosy, mówiące o ryzyku rozpadu strefy euro. To wszystko skutkuje wycofywaniem pieniędzy z giełd. Przecena dotknęła całą Europę.

Sytuacja na europejskich giełdach wygląda niepokojąco. Nie ma parkietu, gdzie ceny akcji rosłyby. Wszędzie obserwujemy wyraźne spadki.

Najważniejsze giełdowe indeksy tracą na wartości od 1 do 3 proc. Stosunkowo najmniejszy wymiar kary dotknął niemieckiego DAX-a i brytyjskiego FTSE100. Gorzej od najważniejszych europejskich rynków radzi sobie warszawska GPW. Po godzinie 15:00 strata WIG20 sięgała 1,7 proc.

bDIPxiJP

Najwięcej powodów do zmartwień mają posiadacze akcji PKN Orlen. Notowania paliwowego koncernu spadają blisko 4 proc. Podobnie jest z Alior Bankiem. Słabo wygląda też Lotos, CCC, BZ WBK, PKO BP i PGNiG, które radzą sobie gorzej niż średnia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Najgorzej dzieje się we Włoszech. Tamtejsza giełda jest prawie 3 proc. na minusie. Jest też głównym inicjatorem zamieszania na rynkach finansowych.

- Głównym czynnikiem ograniczającym popyt na aktywa uznawane za bardziej ryzykowne, czyli na przykład polskie akcje i krajową walutę, jest skomplikowana sytuacja we Włoszech. Konflikty, których efektem jest m.in. brak możliwości uformowania rządu, kierują Włochy w kierunku przyspieszonych wyborów - komentuje Łukasz Wardyn, ekspert CMC Markets.

bDIPxiJV

Jak podkreśla, taka sytuacja przez rynki ponownie byłaby traktowana jako zagrożenie dla strefy euro.

- Nie pomagają też kłopoty hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya, który w piątek będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem o wotum nieufności. A problemy polityczne w krajach europejskiego południa niefortunnie zbiegają się w czasie ze słabszymi odczytami z gospodarki w Eurolandzie - podkreśla Wardyn.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, mówi wręcz o zaczynającej się wkradać panice wśród inwestorów.

bDIPxiJW

- Pojawiają się głosy mówiące o ryzyku rozpadu strefy euro, gdyby we Włoszech władzę rzeczywiście przejęli na jesieni populiści i zaczęli realizować swój program - podkreśla. Precyzuje, że jeżeli Ruch 5 Gwiazd i Liga Północna wystartowaliby w jednym bloku wyborczym, to mogliby zgarnąć blisko 2/3 głosów w parlamencie po coraz bardziej prawdopodobnych wyborach we wrześniu. To sprawia, że mogą okazać się one swoistym referendum dla Włoch, czy być, czy nie być dalej w strefie euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIPxiKq
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(44)
nostradamus
3 lata temu
Do połowy czerwca złoty spadnie w stosunku do euro do 4.80, do dolara do 4.20, benzyna 6.50-7zł
MagdaM
3 lata temu
Giełda ,giełdą ,ale w bankach też przestają być bezpieczne.Samo trzymanie tam pieniędzy przynosi straty , a w razie krachu ich nie wypłacisz.
Józwa
3 lata temu
Opone do stara sprzedom.
bDIPxiKr
Cris
3 lata temu
tak to wygląda jak spółki nie płacą dywidendy !spółki nie płacące to złodzieje lob bankruci...czyli złodzieje....a knf siedzi i zawija łapówy w sreberka....?
do Rus
3 lata temu
PIS dogania Włochy to rząd nieudaczników PISowskich spycha w przepaść Polskę
...
Następna strona