Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Zawirowania we Włoszech ciążą giełdom. GPW wśród najsłabszych parkietów

44
Podziel się:

Najwięcej powodów do zmartwień mają posiadacze akcji PKN Orlen. Notowania paliwowego koncernu spadają blisko 4 procent.

Giełdowi gracze odwracają się od ryzykowanych inwestycji.
Giełdowi gracze odwracają się od ryzykowanych inwestycji. (reynermedia / Flickr (CC BY 2.0))

Zamieszanie polityczne we Włoszech i obawy o rozwój sytuacji w Hiszpanii budzą coraz większy niepokój. Pojawiające się tym samym głosy, mówiące o ryzyku rozpadu strefy euro. To wszystko skutkuje wycofywaniem pieniędzy z giełd. Przecena dotknęła całą Europę.

Sytuacja na europejskich giełdach wygląda niepokojąco. Nie ma parkietu, gdzie ceny akcji rosłyby. Wszędzie obserwujemy wyraźne spadki.

Najważniejsze giełdowe indeksy tracą na wartości od 1 do 3 proc. Stosunkowo najmniejszy wymiar kary dotknął niemieckiego DAX-a i brytyjskiego FTSE100. Gorzej od najważniejszych europejskich rynków radzi sobie warszawska GPW. Po godzinie 15:00 strata WIG20 sięgała 1,7 proc.

Najwięcej powodów do zmartwień mają posiadacze akcji PKN Orlen. Notowania paliwowego koncernu spadają blisko 4 proc. Podobnie jest z Alior Bankiem. Słabo wygląda też Lotos, CCC, BZ WBK, PKO BP i PGNiG, które radzą sobie gorzej niż średnia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Najgorzej dzieje się we Włoszech. Tamtejsza giełda jest prawie 3 proc. na minusie. Jest też głównym inicjatorem zamieszania na rynkach finansowych.

- Głównym czynnikiem ograniczającym popyt na aktywa uznawane za bardziej ryzykowne, czyli na przykład polskie akcje i krajową walutę, jest skomplikowana sytuacja we Włoszech. Konflikty, których efektem jest m.in. brak możliwości uformowania rządu, kierują Włochy w kierunku przyspieszonych wyborów - komentuje Łukasz Wardyn, ekspert CMC Markets.

Jak podkreśla, taka sytuacja przez rynki ponownie byłaby traktowana jako zagrożenie dla strefy euro.

- Nie pomagają też kłopoty hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya, który w piątek będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem o wotum nieufności. A problemy polityczne w krajach europejskiego południa niefortunnie zbiegają się w czasie ze słabszymi odczytami z gospodarki w Eurolandzie - podkreśla Wardyn.

Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Marek Rogalski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, mówi wręcz o zaczynającej się wkradać panice wśród inwestorów.

- Pojawiają się głosy mówiące o ryzyku rozpadu strefy euro, gdyby we Włoszech władzę rzeczywiście przejęli na jesieni populiści i zaczęli realizować swój program - podkreśla. Precyzuje, że jeżeli Ruch 5 Gwiazd i Liga Północna wystartowaliby w jednym bloku wyborczym, to mogliby zgarnąć blisko 2/3 głosów w parlamencie po coraz bardziej prawdopodobnych wyborach we wrześniu. To sprawia, że mogą okazać się one swoistym referendum dla Włoch, czy być, czy nie być dalej w strefie euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(44)
ja
6 lat temu
Nasza giełda faluje, ale patrząc na ostatnie 10 lat to drepcze w miejscu. A w USA hossa na całego. Gdy jest hossa łatwo zarobić. Gdy jest bessa dobrze mieć system, dzięki któremu przynajmniej nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksią.ż ce „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestsowania na giełdzie”? Niedawno ładnie system z tej ksią.ż ki dał zarobić – ponad 20% i uchronił przed ostatnimi spadkami.
Becia
6 lat temu
No i co gdzie dpece z pis co tak cieszyli sie z odbicia od 2016 nie potrdfio zarzsdzdc spolkami panstwowymi coby im roslo spece jak rodnie to i ja moge byc prezerem 5klas sp
Sjp2
6 lat temu
Najslabsza bo na chybil trafil,polski biznes to lombardy cinkciarze zlodzieje smieciarze i patologia szczesc boze
Krzysiek
6 lat temu
I tu się ujawnia ta siła i moc wg. Morawieckiego, jesteśmy tygrysem niestety dmuchanym. Właśnie spuszczają powietrze i zostaje nam gumowy flak panie Premierze.
Iv
6 lat temu
Sprzedaliście ojczyznę za 5 setek!!! I nie ma znaczenia wasza piso ideologia!!! Do tej pory utrzymywali was polscy przedsiębiorcy, teraz utrzymują was Morawiecki, Kaczyński i cała reszta jego cudotwórców.,. Powodzenia!!
...
Następna strona