Notowania

giełda
13.12.2018 13:22

Spółki energetyczne odrabiają straty. Chaos w ministerstwie

Po ogromnych spadkach cen akcji energetycznych spółek skarbu państwa inwestorzy w czwartek mogą poczuć ulgę. Notowania wyraźnie odbiły, choć trudno w tej chwili określić przyszłość podwyżek i sytuacji w branży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Krzysztof Tchórzewski stoi na czele Ministerstwa Energii.

Rzekome miliardowe oszczędności znalezione przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w państwowych spółkach energetycznych miały w części pokryć fundusz rekompensat w związku z szacowanymi nawet na 30 proc. podwyżkami cen prądu w przyszłym roku.

"Ręczne sterowanie", "absurd" - takimi słowami pomysł ministra energii komentował w money.pl Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. Inwestorzy dali wyraz swojemu niezadowoleniu, obniżając wartość rynkową PGE, Tauronu, Enei i Energi o ponad 2 mld zł w ciągu zaledwie 24 godzin. Ich akcje poleciały w dół o blisko 10 proc.

Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Minister Tchórzewski po fali krytyki nie tylko wycofał się z miliarda i rekompensat, ale i z podwyżek prądu, sugerując, że spółki energetyczne wycofają wnioski do URE o podniesienie taryf.

Choć trudno się już w tym wszystkim połapać, bo zaraz po tym stwierdził, że wycofanie wniosków to tylko przypuszczenia, bo spółki są niezależne, inwestorzy z warszawskiej giełdy od rana są w całkiem dobrych nastrojach. Widać, że najnowsze doniesienia oceniają dla spółek jako lepsze rozwiązanie niż podwyżki i jeszcze dopłacanie do nich. Indeks WIG-Energia przed południem rósł blisko 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania indeksu spółek energetycznych

Energetyka w czwartek jest najlepszym sektorem na GPW, podczas gdy w poprzednich dniach był zdecydowanie najgorszym. Ciągnie w górę cały indeks WIG20, który jest nad kreską około 0,5 proc.

Najwięcej zyskuje Tauron. Akcje największego dystrybutora energii w Polsce idą w górę ponad 3 proc. Nieco mniej rośnie Enea. Energa jest na plusie 2 proc., a PGE 0,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, energetyka, akcje, podwyżki, prąd, rekompensata, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-12-2018

azazTaka codzienna zmiana stanowiska urzędników to jawna manipulacja kursem spółek ! Ale w tym zasmrodzonym państewku nadzorujący rynek niczego złego nie … Czytaj całość

13-12-2018

JanTak to jest jak miernoty rządzą i decydują o poważnych inwestycjach...bałagan jakich mało...

13-12-2018

YoyoCiekawe ile na lewo tchórzewski zarobił na manipulowaniu kursami spółek energetycznych ?

Rozwiń komentarze (6)