Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 2,09% m/m do 1005,93 pkt w maju

0
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) spadł o 2,09% m/m do 1 005,93 punktów w maju br., podała firma DSR.  W tym samym czasie indeks WIG spadł o 4,47% m/m, a WIG20 spadł aż o 5,88% m/m.

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 2,09% m/m do 1005,93 pkt w maju

"Wyraźne odbicie na rynku amerykańskim i wysoki kurs dolara nie wpłynęły na inwestorów pozytywnie i polska giełda po raz kolejny obrała kierunek przeciwny do koniunktury panującej w rodzimej gospodarce" - czytamy w komunikacie.

Na 2,09% spadku wartości GIP największy wpływ miały przede wszystkim spółki z branży chemicznej, dla których mediana majowych stóp zwrotu ukształtowała się na poziomie -5,36% m/m. Ale negatywny wpływ na wynik GIP60 miały również spółki funkcjonujące w przemyśle lekkim (mediana równa -2,46% m/m), elektromaszynowym (-2,09% m/m), tworzyw sztucznych (-1,77% m/m), farmaceutycznym (-1,54% m/m), materiałów budowlanych (-1,25% m/m) oraz motoryzacyjnej (-0,41% m/m).

Jak podaje DSR, trzeci miesiąc z rzędu najwyższą miesięczną stopę zwrotu wśród spółek z GIP wypracował Bioton, po raz kolejny zwiększając swoją wartość o blisko 1/5 (+19,6% m/m). Kolejne miejsca na podium majowego rankingu GIP60 zajęły Lubawa (+17,8% m/m) i Wielton (+10% m/m).

Według DSR, do czynników sprzyjających przyszłym wzrostom, poza utrzymującymi się od pewnego czasu bardzo niskimi wycenami polskich spółek, zaliczyć należy wysoki kurs dolara amerykańskiego i euro, które powinny sprzyjać eksporterom, ale także największym spółkom, które w największym stopniu są postrzegane przez zagranicznych inwestorów jako potencjalne inwestycje.

"Wydaje się, że w obecnej sytuacji więcej argumentów pojawia się po stronie prognoz zwiastujących dalsze spadki. Wzrastające napięcie geopolityczne, zaostrzająca się wojna celna, wzrost zadłużenia, a także bardzo wysokie wyceny panujące na rynkach zachodnich sprawiają, że coraz więcej analityków zastanawia się nie nad tym czy, ale kiedy nadejdzie kolejny wielki kryzys. Oczywiście taka dyskusja toczy się już od dłuższego czasu i jak dotąd realia skutecznie ,,rozczarowywały" rynkowych czarnowidzów, ale coraz większa liczba zasłużonych komentatorów przyznaje, że coś wisi w powietrzu" - powiedział Maciej Zaręba z DSR, cytowany w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)